Czumalova nástěnka

Říjen 31, 2011

K PŘEDNÁŠCE ARCHITEKTURA A MĚSTO V 19., 20. A 21. STOLETÍ

Filed under: MIMO RUBRIKY — V. Cz. @ 9:59 pm

NÁSLEDUJÍCÍ ŘÁDKY JSOU URČENY TĚM, KDO SE S PŘEDNÁŠKOU SETKÁVAJÍ POPRVÉ.

TROCHA HISTORIE (DOPORUČUJI PŘESKOČIT)
Před časem mě nouze přivedla na myšlenku tak jednoduchou, že se dodnes stydím, jak pozdě jsem na ni připadl: Nač svádět ponižující boj o posluchárnu a její elementární vybavení, mohu-li se od těchto potřeb osvobodit a přednášet rovnou v prostředí, o němž je řeč? Proč se snažit promítat studentům obrazy prostorů a staveb, mohu-li je ukazovat přímo? Rozvrhové potíže (za 2 x 45 minut se daleko dojít nedá) vyřešilo sdružování rozvrhových hodin, kolize s jinou výukou načas soboty. Stabilizovala se forma peripatetické přednášky. (Zvolil jsem označení peripatetická ryze ve významu konaná v chůzi, při procházce, neměl jsem na mysli sebevědomý odkaz k Aristotelově peripatetické škole. Pevně věřím, že užitím tradičního cizího slova také preventivně bráním užití slov opravdu cizích. Není to outdoorová přednáška ani open air přednáška!)
Přednášky byly zprvu monotematické. Nejraději vzpomínám na Kostel a město, Hovno nehoří: Město, voda, fekálie, Mor pomníkový a Most jako téma pražské architektury a urbanismu. Po nich nastoupil sevřenější cyklus Město – zahrada – park: Architektura pro odpočinek denní, nedělní, sezónní i věčný. Přednáška se posunula na pátek. Ani bohatství Prahy ale není nevyčerpatelné, požadujete-li od ní témata souvisle čitelná nohama. 7. listopadu 2008 tak na Žižkově začal cyklus Genius loci pražských měst, průzkum jednotlivých pražských čtvrtí, které bezprostředně sousedí s historickými pražskými městy. Systematicky, proti směru hodinových ručiček, jsme tak už prošli Žižkov, Karlín, Holešovice, Bubeneč, Dejvice, Střešovice, Břevnov, Smíchov a Košíře, Podolí a Braník, Nusle (dvakrát jsme tedy porušili zásadu dotyku s historickými městy kvůli logice jiné). Zbývají Královské Vinohrady a první kruh se uzavře. Pak nabídnu k demokratickému rozhodnutí několik variant pokračování. (Na počátku cyklu byla myšlenka asi příliš faustovská: Projít po spirále postupně se vzdalující od historického jádra všechny pražské čtvrti. Jak mě trápila otázka, zda to ještě stihnu, přehlédl jsem jiný časový limit: I když se některým nedá upřít poctivá snaha, studenti tak dlouho nestudují.)
Za dobu, co peripatetické přednášky provozuji, se trochu posunuly akcenty. Na počátku byla spíše potřeba ilustrace toho, čím se zabývám jako teoretik. Přejít na nový cyklus mi umožnil zájem posluchačů o přímé poznávání města. Z pohledu kantora je to těžší, svá témata nemohu sledovat lineárně, ale vynořují se tak, jak je v jednotlivých čtvrtích potkáváme. Snaha představit pražská historická předměstí v jejich atributech a postihnout nejen jejich stavby a urbanistickou strukturu, ale také genia loci, otevírá více horizontů. Necháváme se více vést městem samotným.
Složení studentů se samozřejmě obměňuje s každým novým rokem a s každou peripatetickou přednáškou. Jsou ale studenti, kteří dokázali překonat limit mého faustovského záměru a na přednášky pravidelně docházejí nebo občas zajdou i jako studenti postgraduální či už bývalí. Cestu si našli i studenti z oborů a fakult vzdálenějších a někteří rovněž zůstali. Kantorsky jsou pro mne peripatetické přednášky náročné na přípravu a ve městě stále hlučnějším a k chodcům nevlídnějším i na samotný výkon. Zároveň se na ně ale těším jako na procházky s přáteli. Jeden z důvodů, proč jsem se je rozhodl informačně obsluhovat ze svých soukromých stránek.

PŘEDNÁŠKA V TOMTO AKADEMICKÉM ROCE
Letos došlo ke dvojí změně:
1. Přednáška se koná každý týden, v pátek od 14.10 do 15.45 v posluchárně č. 306. Relativně chronologický výklad stylového vývoje architektury v 19. a 20. století vytváří organizující rámec pro vybraná témata teorie města a architektury.
2. Peripatetické přednášky pokračují, ale konají se jednou měsíčně, v zimním semestru první, v letním poslední sobotu v měsíci, tedy 8. října, 5. listopadu, 3. prosince 2011 a 25. února, 31. března, 28. dubna 2012, vždy od 11.00. Místo setkání vždy oznamuji plakátkem na vývěsce katedry a na těchto stránkách.
Jaký je vztah obou forem? Poměrně volný. I když chápu páteční přednášky také jako propedeutiku pro ony sobotní a některá témata a díla, na něž dojde v terénu, v posluchárně vynechávám, snažím se, aby mohla fungovat jedna bez druhé. Respektuji také, že sobotní čas je časem privátním, i to, že jistá fyzická náročnost a možné nepohodlí peripatetické přednášky může odrazovat. Na atestaci účast či neúčast sama o sobě vliv nemá.

PRAVIDLA
Přednáška v obou formách je určena posluchačům všech ročníků a otevřena i studentům jiných oborů. Protože se její obsah mění, mohou si ji znovu zapisovat i posluchači, kteří již získali atestaci v minulých letech.
K atestaci je nutno předložit práci buď v obvyklé písemné formě nebo ve formě strukturovaného obrazového souboru či ve formě, která oba jazyky spojuje. Téma a formu je se mnou třeba předem konzultovat.
Seznam literatury je připojen a bude průběžně aktualizován.
Peripatetické přednášky se konají za každého počasí.

Fotografie (c) Marek Smejkal 2011

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: