Czumalova nástěnka

Listopad 22, 2011

V PRAVOU CHVÍLI

Filed under: CO JSEM SI DOMŮ PŘIVLEKL — V. Cz. @ 10:58 pm

PEJČOCH, Ivo. Fašismus v českých zemích : Fašistické a nacionálněsocialistické strany a hnutí v Čechách a na Moravě 1922 – 1945. Praha : Academia, 2011. ISBN 978-80-200-1919-6

Kniha trochu vzdálená tomu, co aktuálně přednáším (nikoliv ale mému celoživotnímu zájmu o kulturu 1. poloviny 20. století, především léta okupace). Hlavní důvod, proč na ni upozorňuji, je ale jiný: Čím jsem starší, tím více se přesvědčuji, že jedním z atributů lidského rodu je nepoučitelnost. Jako historik, byť jen umění, ale samozřejmě zároveň nepřestávám věřit, že historia magistra vitae est. Týž večer, kdy jsem si Pejčochovu knihu přinesl domů, na mne z monitoru vybafl nový výpotek jednoho hnědého mozku: zednářsko-pravdoláskařský kandidát.
(http://www.prvnizpravy.cz/sloupky/sloupky/zednarsky-boj-o-hrad-zacal/highlightSearch=jan%20horn%C3%ADk/)
Při studiu našich 40. let jsem přečetl kdeco až po vysoce projímavé texty Jana Ryse-Rozsévače a vypěstoval si tím jistou ostražitost. Představa, že fašismus je cosi dávného, uzavřeného a nám, tradičně demokratickým Čechům, nekonečně vzdáleného, je krajně nebezpečná. Stačí poslouchat, co k nám do podzámčí už delší čas doléhá z hradního vršku, i to, co říkají další maločeši. Stačí si dávat do souvislostí jednotlivé nevlídnosti našich každodenních životů, sčítat denní poziční prohry ve veřejném prostoru a občanském pocitu. Pejčochova kniha přišla v pravý čas. Čtením o fašismu, který jsme tu měli, si čteme i o fašismu, který tu máme.

 

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: