Czumalova nástěnka

30 listopadu, 2011

STUDIE KULTUROLOGICKÁ, JAK NÁLEŽÍ

Filed under: CO JSEM SI DOMŮ PŘIVLEKL — V. Cz. @ 8:19 pm

JANATA, Michal. Střeva měst : Kanály v kulturních a civilizačních souvislostech. Praha : FKP Consulting – Ecce liber, 2011. ISBN 978-80-903782-16

Od 23. listopadu do 31. prosince 2011 je v Národní technické knihovně v Dejvicích otevřena výstava Střeva měst. Kanály v kulturních a civilizačních souvislostech, pořádaná jejím Referátem historického fondu. Autor:  Michal Janata. Neznáte-li, doporučuji jeho jméno k zapamatování a jeho texty ke čtení. Autorů tak přitažlivé proporce vzdělanosti a invence u nás mnoho není. K výstavě, která se po skončení vydá do dalších českých měst, vyšla vysoce doporučitelná čtyřiašedesátistránková publikace. Nabízí to, co výstava: fotografie ze sbírky kanálů Michala Cihláře, skvělé snímky Daniela Hrdého z pražských kanálů, serigrafie a monotypy kanálových vík (česky deklů) Viktora Karlíka, kresby Viktorie Rybákové, černobílé fotografie Jindřicha Špicnera a ukázky z cyklu Kanálové larvy a jiná fauna olomouckého Miroslava Urbana. Především ale studii Michala Janaty, která je pro mne hlavním důvodem, proč vám Střeva měst tak vehementně doporučuji.
Hutnou formulaci důvodů, proč se zabývat kanalizací, zabýváme-li se městem, autor předsadil před studii: „K podstatným prvkům proměny sídel 19. století patřila sanitární infrastruktura, jejíž vybudování učinilo z obcí skutečně moderní města. Nikdy nelze dostatečně zdůraznit, nakolik kanalizace proměnila charakter euroatlantických a později i jiných měst na všech kontinentech. Kanalizace se dosud stále extrémně nedoceňovaným tématem v urbánních dějinách. A nejde jen o absenci historiografických prací, ale o nedostatek obecného povědomí o těchto střevech měst. Kanalizace totiž nejen pronikavě změnila prostorovou skladbu měst, ale také jim dodala peristaltiku orgánu, který odvádí odpad z povrchu.“ Studie není jen nástinem vývoje likvidace odpadu v kulturněhistorických souvislostech a kritickým přehledem dosavadní literatury k problému, permanentně je přítomno kulturologicky vnímané téma čistoty a očišťování, zkoumán topos kanalizace a další složky kulturní dimenze, stvořené kanalizací.
Například k pražské kanalizaci máme výtečnou knižní monografii Jaroslava Jáska William Heerlein Lindley a pražská kanalizace (Praha : Archiv hl. m. Prahy – Scriptorium, 2006), ale o mnoho víc toho není. Ale i kdyby byla domácí bibliografie bohatá, ani slovo Janatovy studie není zbytečné. Je to totiž první kulturologická studie o tématu a skvělé exemplum, jak kulturologicky myslet a psát.

  

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: