Czumalova nástěnka

19 prosince, 2011

Hej RUV!

Filed under: CO JSEM SI DOMŮ PŘIVLEKL — V. Cz. @ 12:53 pm

Kritika krásy : Kritéria hodnocení výtvarného umění a designu. Ústí nad Labem : Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, 2010. ISBN 978-80-7414-305-2

Důsledky byrokratického systému hodnocení, jemuž jsme vystaveni, na sebe dlouho nenechaly čekat. Věda jako velkolepé dobrodružství poznání se převádí v hladký ekonomický provoz, který svůj smysl našel sám v sobě. Přeje dušičkám spíše úřednickým, mozkům, které nic nového nevymyslí, eklektikům a recyklátorům textů již recyklovaných. Preferuje šeď průměru, povrchnost, pragmatický cynismus, pilnou impotenci. Vůči vysokoškolským učitelům je vysloveně nepřátelský, za péči o studenty neodměňuje, ale trestá. Nenávidím všechno, co hubí kreativitu, přesvědčen, že každý útok na kreativitu je útokem na samu humanitu. Znechucen RIV, s hrůzou vyhlížím RUV. Ano, připravuje se Registr uměleckých výkonů. Setkal jsem se s ním masivním nárazem, postaven před úkol doplnit do tabulky, zda bylo to, co jsem učinil, galaktického či jen lokálního významu, a kolik nového to přineslo. Už je dávno po termínu, ale stále nejsem mocen. Hodnocení uměleckých děl je ale velké téma a stejně velké je pokušení dostat je ze subjektivních preferencí na exaktní objektivní bázi. Například takový Roger de Piles se v díle Cours de peinture par principes avec un balance de peintres z roku 1708 dostal docela daleko. Nakonec už na antických olympiádách byli vítězové i v uměleckých oborech. Už dlouho se soutěží o zakázky, udělují ceny a stipendia a také umělecké školství žádá v oboru objektivního hodnocení své.
Tu knihu jsem automaticky záměrně přehlédl, než jsem se nad ní stačil zamyslet, otočil jsem se k ní zády. V knihkupectví Karolinum je ale člověk v dobrých rukou: Matěj Metelec mi nedovolil opozičnické ignorantství a hned k ní mou pozornost vrátil. I zjistil jsem, že je to soubor textů učitelů vysokých uměleckých škol, kteří se naopak k problému obrátili čelem, a že jsou mezi nimi i ti, jichž si velmi vážím, především dr. Ludvík Hlaváček a prof. Miroslav Vojtěchovský. Otevírají se tu témata, na něž už dlouho nikdo nesáhl. Nelituji a RUV vyhlížím lépe ozbrojen.

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: