Czumalova nástěnka

Prosinec 31, 2011

KUPTE SI POSLEDNÍ LITERÁRNÍ NOVINY

Filed under: CO JSEM SI DOMŮ PŘIVLEKL — V. Cz. @ 7:42 pm

Víte, že raději ponoukám nenápadně a že mne tísní obava, abych nebyl podezírán z nekalých reklamních praktik, zajišťujících mi tučné příjmy nebo alespoň knihy zdarma. (Tak to ale u nás prostě nechodí a měl bych s tím potíž, i kdyby to tak chodilo.) Přímá výzva „kupte si“ je výjimečná. Slibuji, že i nadále.
Literární noviny mám rád, nad nimi, a posléze Literárními listy a Listy jsem kulturní a politický rozum bral co pubescent a peripetie jejich obnovené existence prožíval a prožívám s touto citovou zátěží. Nemám problém generační a už vůbec ne s pověstí plátku levicových intelektuálů. Z toho, co je tištěno na novinovém papíře, čtu vlastně jen Literární noviny, A2 a Babylon. Domů si Literárky na rozdíl od zbývajících dvou nevláčím sám, každý čtvrtek, někdy pátek mi je do schránky zmačká naše listonoška.
Proč doporučuji úctyhodně tlusté dvojčíslo 51/52? Je tu toho hojně, namátkou rozhovor s profesorem Milošem Štědroněm, mým oblíbeným skladatelem, část skvělého projevu, který přednesl německý filosof Peter Sloterdijk na universitě v Bayreuthu na téma akademického plagiátorství či rozkošná Pohádka Lenky Procházkové o restitucích církevního majetku. Martin Potůček se vrátil ke svému více než jedno desetiletí starému textu a aktualizoval ho v článek Havel versus Klaus: volba společnosti, prof. Otakar A. Funda pojmenovává čtyři věci, o které jde na přelomu roku 2011, a skutečný kulturolog Jan Lukavec nabízí pod titulem Proč si nezahrát na indiány další pronikavou analýzu současné české kultury. Hlavní důvod je ale jiný: Literární noviny jsou výjimečné v tom, že překračují médii pilně udržovaný horizont České kotliny a systematicky publikují podstatné texty, psané s vědomím hloubky a dosahu současné globální krize. V příloze novoročního dvojčísla přinášejí český překlad úplného textu pamfletu Stéphana Hessela Indignez-vous!
Stéphan Hessel se narodil 20. října 1917 v Berlíně, je mu tedy 94 let. S rodiči (jeho otcem byl německy píšící židovský spisovatel Franz Hessel, matkou malířka a spisovatelka Helen Grund) emigroval v roce 1924 do Paříže. Už jako naturalizovaný Francouz uprchl před Pétainovým kolaborantským režimem do Londýna a připojil se ke Svobodné Francii generála de Gaulla. V roce 1944 se tajně vrátil do Francie budovat informační síť. Zatčen na udání gestapem, přežil kruté výslechy a poté koncentrační tábory Buchenwald, Rottleberode a Dora, včetně dvou útěků, z nichž druhý byl úspěšný. V roce 1946 se stal diplomatem, nastoupil jako tajemník kabinetu Henri Laugiera ve Společnosti národů a podílel se na textaci Všeobecné deklarace lidských práv. Když byla přijata, odešel a zastupoval Francii v několika mezinárodních komisích, nějaký čas byl velvyslancem Francie ve Společnosti národů.
Slova čtyřiadevadesátiletého myslitele, příslušníka hnutí odporu, spoluautora Všeobecné deklarace lidských práv a celoživotního bojovníka za ně mají svou váhu. To jen našim ignorantským médiím jaksi uniklo, že tak významná osobnost byla v prosinci 2011 v Praze jako účastník Fora 2000 a že v právě končícím roce se prodalo přes čtyři miliony výtisků jeho pamfletu, dokončeného 20. října 2010, v překladu do více než čtyřiceti jazyků. České vydání provází i rozhovor, který s autorem na konferenci 10. prosince 2011 v Praze vedl Sébastien Durrmeyer.
Jádro pamfletu (chápejme tento termín ve francouzské, nikoliv smutné české tradici) se dá přiblížit jedním odstavcem textu: „Základním popudem hnutí odporu bylo rozhořčení. My, bývalí příslušníci hnutí odporu a sil bojujících za osvobození Francie, vyzýváme mladé generace, aby jeho odkaz a ideály vzkřísily a předávaly. Říkáme jim: převezměte tuto štafetu, rozhořčete se! Politické, ekonomické a intelektuální špičky i celá společnost to nesmějí vzdát či podlehnout současné mezinárodní diktatuře finančních trhů, které ohrožují mír a demokracii.
Snad už jen Hesselův závěrečný přátelský vzkaz všem, „kteří budou tvůrci a tvůrkyněmi 21. století“:
TVOŘIT ZNAMENÁ VZDOROVAT.
VZDOROVAT ZNAMENÁ TVOŘIT.

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: