Czumalova nástěnka

13 února, 2012

KNIHOVNA JAKO LEDNIČKA

Filed under: CO JSEM SI DOMŮ PŘIVLEKL — V. Cz. @ 9:12 pm

KNAPÍK, Jiří – FRANC, Martin a kol. Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948–1967. Praha : Academia, 2011. ISBN 978-80-200-2019-2

 Dobrá knihovna je jako dobře zásobená lednička. Pracuji, přímo dřu jak kůň, ale občas zvednu jako kůň hlavu, když se zamyslím. Není tu v mé nevelké dobřichovické pracovně kromě okna směr, který by oku nabídl něco jiného než hřbety knih. Ladím, mám knihy srovnané opravdu chutně. A tak často neodolám, vstanu od počítače, jen bolavá záda protáhnout, a vytáhnu tu, jejíž hřbet mě zlákal. Někdy jen polaskám, někdy uzobnu, někdy k malé svačince usednu a nacpu se před večeří. Nejvíc dbám na ty v průhledu nad monitorem. V pátek jsem domů přivlekl a v sobotu tam pracně zasadil dva sličné svazky. Z jejich hřbetů na mne hledí kráska z reklamy na polévky, omáčky a kaše Vitana. Taková, jaká má na reklamním plakátu být. Prázdná, ale přeci jen přitažlivá. Co chvíli jí neodolám, zmocním se poloviny tváře a uzobnu. Dělám to tak často, že mě přistihla manželka: „Proč kupuješ knihy o tom, co znáš?“ Pravda, jsem na to částečně odborník a částečně pamětník, ale v tom je právě ta potíž. Co se vizuální kultury mé generace zmocnila generace mých studentů, ostražitě hlídám i své pamětnictví ve snaze nebýt klasickým dědkem a vztahovat profesionální návyky v nakládání s pamětníky i na sebe. Když se narodil doc. PhDr. Jiří Knapík, Ph.D., velký znalec kulturní politiky 50. a 60. let minulého století, dnes vedoucí Ústavu historických věd filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské university v Opavě, studoval jsem už na filosofické fakultě naší. Když se narodil PhDr. Martin Franc, Ph.D., jehož si vážím jako odborníka na dějiny novověké stravy, učil jsem se na maturitu. Věřím jim a rád si jejich dílem zpřesňuji své rozostřené pamětnictví. V týmu spolupracovníků vidím své vrstevníky i současné studenty. Ideální. Navíc svorně nevycházejí z pamětnictví, ale z pramenů.
            Autoři odkazují na srovnatelná encyklopedická díla v postsovětských zemích, především na výtečnou knihu Stefana Sommera Das Große Lexikon des DDR-Alltags : Von Aktivist und Altstoffsammlung über Dederon, Kaufhalle, Rondo und Subbotnik bis zum Zirkel schreibender Arbeiter (2. vyd. Berlin : Schwarzkopf & Schwarzkopf, 2004). Mně se nad jejich dílem hned vybavila kniha Friedemanna Bedürftiga Třetí říše a druhá světová válka : Lexikon německého nacionálního socialismu 1933 – 1945  (Praha : Prostor, 2004), s níž jsem za tu dobu, co ji mám, učinil řadu dobrých zkušeností. Mám rád encyklopedie s promyšleným systémem odkazů, který, je-li trpělivě (a v mém případě nepříliš ukázněně) sledován, vytvoří nejen ucelený obraz toho, co člověk hledal, ale poučí ho i o věcech, které nehledal a ani nevěděl, že by mohl hledat. Záměrně tu znejišťuji hranice mezi lexikonem a encyklopedií. Jiří Knapík a Martin Franc nazvali své dílo průvodce. Přesně to postihuje, co mám na mysli.
            Úvodní studie Kulturní život a formování „socialistického životního stylu“ v poúnorovém Československu, 1336 hesel a kolem tisíce hesel odkazových, bohaté přílohy, kde vedle výsledků voleb, složení podstatných orgánů či přehledu nejvýznamnějších československých státních řádů, vyznamenání a čestných titulů najdeme například ukázky televizních a rozhlasových programů, schválená hesla, průměrné mzdy a maloobchodní ceny v daném období. Jak tak chodím uzobávat, zjišťuji, že zdaleka nejde o klasická slovníková hesla samou objektivitou zaschlá, ale vesměs o nesuché drobné studie. Každé heslo, na rozdíl od vzpomenutého Bedürftigova lexikonu, provázeno bibliografií.
           Botas, Dederon, fenmetrazin, holywoodská dieta, chlebíčky, interrupce, kaliopky, knäckebrot, kulturní vložka, nedělní vycházka, sex, řízek, toaletní papír, vnitřnosti, výjezdní doložka, žvýkací guma, a to vybírám jen z hesel, týkajících se životního stylu. Pokryty jsou i instituce, legislativa, dobová kulturní periodika, podstatné dokumenty, kulturní události, pojmy, hesla i floskule. Musím si jít zase alespoň jedno heslo zobnout. Třeba je odborný zájem jen pokrytecká výmluva a jím kryt se vracím do dětství. Možná proto mi tak chutná.

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: