Czumalova nástěnka

Březen 14, 2012

DÍRA V KNIHOVNĚ

Filed under: CO JSEM SI DOMŮ PŘIVLEKL — V. Cz. @ 8:31 pm

OUŘEDNÍK, Patrik. Aniž jest co nového pod sluncem. Praha : Volvox globator, 2011. ISBN 978-80-7207-823-3

Pro toho, kdo umí číst město, je v něm sdělné postavené i nepostavené. Podobně lze číst knihovnu: Mnoho napoví to, co v ní je, ale i to, co v ní není. Ne všechny díry jsou ale zajímavé. Ty, které v mé knihovně vznikly v 90. letech, většinou vypovídají jen o tom, jak bylo tehdy stále těžší ze stále socialistického platu vysokoškolského učitele uživit v rodícím se českém kapitalismu rodinu. Když Patrik Ouředník vydal v roce 1994 v nakladatelství Mladá fronta poprvé svůj slovník českých rčení a výrazů biblického a parabiblického původu, prostě jsem na něj neměl. Radostně jsem proto skočil po jeho druhém, o 75 dalších biblismů rozšířeném a k novým překladům Písma přihlížejícím vydání.
Prof. Alexandr Stich v krásné předmluvě Jazyk bible v nás vysvětluje: „Smyslem této knížky je nejen ozřejmovat – etymologii, věcnou historii slov a spojení atd. – , ale i nabídnout cosi, o čem se dá z jazyka přemýšlet dál, až k poslání jazyka v životě člověka a lidské pospolitosti.
A ještě jeden, byť nevyslovený podnět v sobě Ouředníkova sbírka skrývá: vybízí totiž k úvahám, jaké jsou spoje mezi biblickou složkou české slovní zásoby a českou slovesnou kulturou.
A ještě jednou z předmluvy: „Ouředníkův slovník biblismů může udělat víc, než díla tohoto druhu dělají obvykle, to jest informovat o významech a původech různých jazykových spojení – může přispět k obnovování naší zapomenuté nebo zapomínané jazykové i kulturní zkušenosti.
(Prof. Alexandr Stich se tohoto vydání nedočkal, 26. ledna jsme si připomněli už deváté výročí jeho odchodu do českého barokního nebe.)
Knihu nelze užívat jako obyčejný slovník idiomů, podobenství, rčení a obratů, Ouředníkova hravost je nakažlivá. Už to píšu dvě hodiny, které nemám, protože jsem se jako vždy několikrát chytil: Sotva jsem se zastyděl, že mi nikdy nedošel biblický původ oblíbeného odmítnutí houby s octem (rodiče, kteří mi to často říkali, byli vášniví houbaři toho nejhoršího druhu, houbaři zavařující), padlo mi do oka heslo hned následující: stát za hovno. A už jsem hledal příslušný verš Epištoly Filipským ve všech překladech, které tu mám, odbočoval a těkal, abych nakonec samozřejmě zjistil, že tam všude byl Ouředník přede mnou a lépe.
Ač nejsem biblista začátečník, ukrutně se poučuji a ukrutně se bavím.
Nejvíce mě Patrik Ouředník dostal veršem ze závěru starozákonní knihy Kazatel, který zvolil jako motto:
     „Dělání knih žádného konce není, a čísti mnoho jest zemdlení ducha.“
(Tady bych měl místo Kaz 12,12 napsat Ouř 12,12, protože v kralickém překladu verš doopravdy zní: „Dělání knih mnohých žádného konce není, a čísti mnoho jest zemdlení těla.Ekumenický překlad: „Spisování mnoha knih nebere konce a mnohé hloubání unaví tělo.“ A ještě Jeruzalémská bible: …skládat knihy je práce bez konce a (…) mnoho učení unavuje tělo.“)
Jako vždy jsem se do knihy Kazatel začetl (doporučuji provádět s kralickým překladem) a najednou tu je vysvětlení titulu Ouředníkovy knihy i východisko z pasti, kterou jsem si nad ní vykopal (i pojmenování stavu, v němž se právě nalézám): „Všecky věci jsou plné zaneprázdnění, aniž může člověk vymluviti; nenasytí se oko hleděním, aniž se naplní ucho slyšením. Což bylo, jest to, což býti má; a což se nyní děje, jest to, což se díti bude; aniž jest co nového pod sluncem.“ Kaz 1,8-9.
Amen.

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: