Czumalova nástěnka

Březen 14, 2012

MÁM RÁD MALÉ KNIHY

Filed under: CO JSEM SI DOMŮ PŘIVLEKL — V. Cz. @ 8:38 pm

ŠIŠKA, Michal. Malé věci v krajině. Řevnice : Arbor vitae, 2011. ISBN 978-80-87164-67-9

Mám rád malé knihy. Myslím samozřejmě formátem fyzickým, knihy do dlaně, jinak se děsím malých knih stejně, jako malých lidí. Želím vimperské tiskárny (Stráž, tiskařské závody, n. p., Plzeň, závod ve Vimperku), oběti českého prvobytně pospolného kapitalismu. Někde tu mám skvostný kolibřík Krakonošův herbář, vybavený lupou, který mi odtud otec přivezl někdy koncem 60. let. Trochu jsem se styděl, neboť to bylo trochu snobské, ale kupoval jsem si tam tištěné odporně drahé (30,- Kčs) bibelůtky Lyry Pragensis formátu 73 × 75 mm vázané v kůži a už bez studu proletářštější (13,- Kčs), jen v plátně vázané a méně ilustrované (zato v papírovém pouzdře) svazečky edice Československého spisovatele Prstýnek. Samozřejmě nejen sobě, poesie nemusí sloužit jen mírovým účelům a knížečka formátu 70 × 83 mm motýle rozevřená v dívčích dlaních patří k významným krásám tohoto světa. Od let gymnasiálních mě provází krásné vydání Vančurova Rozmarného léta s Čapkovými ilustracemi, velké 85 × 120 mm. Ideální do jakékoliv kapsy, také má už poněkud kulaté rohy a nezapře, že si rád čtu v krajině, kde někdy zaprší. V 90. letech jsem si koupil miniaturní vydání výboru z Karla Havlíčka Borovského a byl při koupi rovnou poučen, že je to naposled, protože vydavatel končí z důvodu velmi prozaického: Knihkupci malé knížky nechtějí, protože se nejsnáze a tedy nejvíce kradou.
Naštěstí jsou vydavatelé, kteří nejsou malí. Nakladatelství z nejpřednějších, Arbor vitae, vydalo jako malou knížku soubor Michala Šišky Malé věci v krajině. Zamiloval jsem se ještě dříve, než jsem ji vysvobodil z kokonu smršťovací fólie. Mám rád malé knihy (tahle má, když už jsem vytáhl pravítko, formát 9 × 12 cm, nám fotografům minulého století sympatický) a mám rád také věci, jejichž krása spočívá v prostotě a jednoduché dokonalosti.
Kdo zná výtečný stejnojmenný portál (www.malevecivkrajine.cz), je naladěn, ale nikoliv připraven. Oč jde? Výchozí situace: „Zprůmyslněné zemědělství, levná energie a prozatímní stabilita přírodního prostředí nás na nějaký čas (protože neudržitelně) zbavily nutnosti každodenního kontaktu s krajinou. Proto jsme k ní lhostejní, proto upřednostňujeme krátkodobé zájmy. V obnově tohoto porušeného vztahu spočívá i obnova naší kulturní krajiny.“ Možné řešení: „Touto prací chci ‚dobít zásobník‘ jednoduchých možností – otevřených, opakovatelných, inspirujících, nenákladných. Možnosti pro ‚bezmocné‘. Pro každého kdo ví, že času není nazbyt. Drobnosti poutající k místu a krajině, někde mezi land artem a činností okrašlovacích spolků. Chci je pojmenovat, sesbírat a vzkřísit spíš než vymyslet, bez nároku na úplnost. Pro radost, pro cit ke krajině. Vždyť co milujeme, nedáme tak snadno.
Následuje abecedně uspořádaný arzenál intervencí. Michal Šiška je představuje kaligrafickou kresbou a texty, jichž se nemohu nabažit. (Porušuji svůj zlolajný žánr, tuto knihu, co jsem ji domů přivlekl, čtu a čtu a při její lakoničnosti tedy už dočetl, dokonce několikrát.) Jen malá ukázka:

Nástupiště
Většina výletů začíná a končí na nástupišti.
Není tudíž lhostejné, jak vypadají. Vyzývám
k občanskému vzdoru proti euronástupištím
ve zbastleném českém provedení.

Strom na rozcestí
Než se člověk rozhodne, kudy dál, je dobré
se na chvilku zastavit. Pod stromem je stín.
Nespěchejte.

Výtvarnou kvalitou bibliofilie (grafická úprava Jana Delafontaine a Michal Šiška, krásné písmo Comenia Serif Františka Štorma), ale zároveň ideální kniha do krajiny. Obávám se, že můj výtisk bude mít začas kulaté rohy.
Stavěl jsem tuhle pomník Ladislavu Horáčkovi (Paseka), Martin Souček (Arbor vitae) už ho měl mít dávno také.      

 

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: