Czumalova nástěnka

Březen 21, 2012

BLAHOPŘÁNÍ KE SVĚTODĚJNÉ UDÁLOSTI

Filed under: MIMO RUBRIKY — V. Cz. @ 1:07 am

Jak stárnu, získávám perspektivu středověkých kronikářů: Děje hýbající světem se mi jeví z perspektivy nejlokálnější, z mikrosvěta mé pracovny. Obložen knihami, vnímám už méně to, co nám média vnucují k uvěření jako světodějné, a než to zaregistruji, už se dávno ukázalo, že opravdu nebylo a už se o tom nepíše. Jako nejpodstatnější událost těchto dní mi tak připadá příchod jara. Alergie a jarní únava mi je ohlašují stejně spolehlivě, jako tunelářská a horotvorná aktivita krtků dole pod oknem. Jeho neklamné známky se ale objevují i na mém psacím stole: Každoročně se na něm v těchto dnech ocitá klasické dílo Miloše Deyla a Květoslava Híska Naše květiny. Se stejně každoroční naivní představou, že letos se konečně všechny naučím, sotva rozkvetou. Pak je při úklidu bojiště po letním semestru na stole vystřídá atlas motýlů a na podzim atlas hub. Jen zima nemá pevný repertoár, glaciologickou literaturu v knihovně nemám, ale už jsem měl pošetilý nápad konečně se naučit všechny stopy, hlavně ty ptačí, a bezlisté tvary všech stromů a keřů. Bez konce je koloběh přírody i knih, které nestihneme otevřít pro knihy jiné.
Čekají tu rukopisy k posouzení, rukopisy k redakci a rukopisy k dopsání, čekají tu knihy, které potřebuji prostudovat, čekají tu knihy k uklizení a knihy, které je třeba někam umístit, ale není kam, a hlavně tu čekají ty, o nichž vám chci napsat. Dnes byl ale den tak významný, že jsem je na pár hodin opustil. V 6:14 začalo jaro, to exaktní, astronomické. To jsem zaspal. V mém oblíbeném lese za Karlíkem vyrazily z tabákové krajiny starých dubových listů něžně namodralé podléšky. Tak jsem vám jednu vyfotografoval jako přání k té světodějné události, že jaro je konečně tu.
Naše květiny na stole připraveny: Jaterník podléška, Hepatica nobilis MILL. (Dobře, ta se nepočítá, tu jsem už uměl.).

Reklamy

1 komentář »

  1. Tento způsob oznamování světohybných událostí se mi velmi pozdává, jakožto i událost sama. Užívám si ji i v autobuse na dálnici v úseku Beroun – Praha, N. Butovice, ačkoliv větší prožitek bych z ní měla na kolejích trasy Beroun – Praha, Hl. nádr. (ale tam jen svátečně, neb je na dráze draho…aha, dnes byla přece příležitost…nicméně jaro se dá slavit každý den, koupím si cestou z práce víno). Tak tedy pěkný pracovní jarní den, pane doktore.

    komentář od Martina Š. (@flyalot) — Březen 21, 2012 @ 2:15 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: