Czumalova nástěnka

24 března, 2012

NA ÚNOROVOU DEPRESI PODRUHÉ (KONCEM BŘEZNA)

Filed under: CO JSEM SI DOMŮ PŘIVLEKL — V. Cz. @ 12:55 pm

ŠTOLL, Martin. 1. 5. 1953 : Zahájení televizního vysílání : Zrození televizního národa. Praha : Havran, 2011. 978-80-87341-06-3

Než jsem vám stihl prozradit druhou knihu nasazenou proti únorové depresi v rámci modelu četl dvě knihy a byl vesel, už je po jarní rovnodennosti. Boj proti depresím ale zimou nekončí a obcování s knihami chytrými a radostnými prospívá v každé roční době. Tedy, která to byla a je:
Nakladatelství Havran vydalo jako 21. svazek své edice Dny, které tvořily české dějiny knihu 1. 5. 1953. Zahájení televizního vysílání. Zrození televizního národa. Napsal dokumentarista, scénárista, dramaturg, teoretik a historik médií a nakladatel (Malá Skála) doc. Martin Štoll, rektor Literární akademie. (Mimochodem také člen oborové rady kulturologie.) Datum 1. 5. 1953 vyznačuje jen zahájení zkušebního vysílání, pravidelné vysílání bylo spuštěno až 25. února 1954. Martin Štoll ale nepsal dějiny Československé/České televize, sleduje prehistorii a časnou historii televize jako technologie, média, obsahu a instituce od rozhlasových předstupňů po dosažení prvního miliónu koncesionářů v roce 1961.
Abych vysvětlil antidepresivní působení: Naivně si stále myslím, že smyslem publikování odborných textů je šíření výsledků vědeckého poznání jejich autorů. Stále častěji ale narážím na texty, které ani nezastírají, že smysl jim dává jen vládnoucí systém kontroly a hodnocení vědy a obecná atmosféra rvavé soutěže. Literatura, která už si nezaslouží označení sekundární, neboť je nejméně terciární. Texty připomínající polévku v menze mých studentských let: Lehce ohřátá nepříliš čistá voda, v níž občas plave něco neurčitého, bez chuti a zápachu. Mám naopak rád polévky, v nichž se zlomí lžíce a po nichž se zpotí záda. Existuje jednoduché kantorské pravidlo: Nemůže to bavit studenty, nebaví-li to učitele. Učitelé bývají dobří autoři odborných textů nejen proto, že srozumitelně vysvětlit sebesložitější věc patří k povinnostem jejich profese. Také pro ono pravidlo. Kniha Martina Štolla mě zkrátka nezřízeně baví, protože to nezřízeně bavilo jeho. Důkladný archivní výzkum a četné rozhovory s pamětníky a odborníky přinesly tolik zjištění, že kniha praská ve švech. Díky suverénnímu literárnímu umu autora ale při četbě faktografií netěžkne, euforie z objevování je nakažlivá. Zkrátka chtěl bych ještě a ještě a co chvíli se nadchnu něčím už trochu přesahujícím, co si autor nedokázal nechat pro sebe a musel se podělit. Dobrá odborná literatura patří do oddělení literatury dobrodružné.

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: