Czumalova nástěnka

Duben 15, 2012

CHVÁLA KONTINUITY

Filed under: CO JSEM SI DOMŮ PŘIVLEKL — V. Cz. @ 11:42 am

HOJDA, Zdeněk – OTTLOVÁ, Marta – PRAHL, Roman (edd.) Naše Itálie : Stará i mladá Itálie v české kultuře 19. století. Praha : Academia, 2012. ISBN 978-80-200-2032-1

Před časem jsem tu oslavoval osmý svazek arcidíla Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Můj obdiv nepatří jen kvalitě a samotnému výkonu, jistý zázrak je to také v kontextu jedné silné zákonitosti: Velké knižní projekty u nás často váznou a nekončí, jen přestávají. Sluší se proto vážit si každých uzavřených sebraných spisů, každého dokončeného rozsáhlejšího díla, každé dlouhodobě existující edice, každé kontinuity čelící převládající diskontinuitě.
Když jsem domů přivlekl sborník příspěvků z už 31. ročníku plzeňských symposií k 19. století, uvědomil jsem si, že jsem s nimi prožil vlastně celý dospělý věk. Aby nedošlo k mýlce, neboť muži dospívají dlouho a někteří to nestihnou: Byl jsem relativně dospělý vlastnictvím vysokoškolského diplomu a absolvovanou vojenskou službou, když jsem v roce 1981 či 1982 pracně získal první sborník, vydaný v řadě Uměnovědné studie tehdejšího Ústavu teorie a dějin umění ČSAV. Ten se v dalších ročnících střídal ve vydávání s Národní galerií a maloofsetem tištěné sborníky měly načas vizuálně blíže k samizdatové kultuře. Symposia, konaná dlouho v rámci Smetanovských dnů a provázaná s výstavou, měla od počátku skvělou úroveň a udržela si ji i v dnešní konferenční inflaci. Spojení exkluzivity a kontinuity vědě prospívá. Dívám-li se v knihovně na hřbety nejstarších sborníků z 80. let, uvědomuji si, kolik obsahují textů, které mě někam směrovaly. Nakonec na takových svazcích jako Město v české kultuře 19. století (Praha : Národní galerie, 1983), Průmysl a technika v novodobé české kultuře (Praha : ÚTDU ČSAV, 1988) či Člověk a příroda v novodobé české kultuře (Praha : Národní galerie, 1989) je vidět, jak často jsem je bral do ruky.
Nechci tu rekonstruovat dějiny plzeňských symposií, ale lze je číst i z podoby sborníků: Jsou na nich patrna léta hubená a ještě hubenější, změny pořadatelů symposií i vydavatelů. Na sklonku minulého století se zmenšil formát a poprvé objevila obálka Vladimíra Nárožníka (Salony v české kultuře 19. století. Praha : KLP, 1999) a od výtečného svazku Fenomén smrti v české kultuře 19. století (Praha : KLP, 2001) má již řada sborníků souvisle jednotnou podobu, danou Nárožníkovou osnovou. S ní také přešla v roce 2009 z nakladatelství KLP – Koniasch Latin Press do nakladatelství Academia.
Zatím poslední svazek přináší příspěvky ze symposia, konaného 24. – 26. února 2011. Nesmírně bohaté téma, s nímž se před časem ve své bakalářské práci heroicky vyrovnal Eduard Petiška v plném časovém rozpětí, je zkoumáno v osmi tematických okruzích: Podoby „Naší Itálie“, Za Itálií do Itálie, Itálie v c. k. monarchii, Bouřlivá Itálie, Italové v Čechách a Osvojování umělecké Itálie, poslední v trojdělení na oddíly věnované hudbě, literatuře a výtvarnému umění. Právě si s chutí čtu studii Martina France Polenta a parmazán. Italské vlivy na gastronomii v českých zemích v první polovině 19. století.
(Chcete-li o plzeňských symposiích vědět více nebo získat sborníky z posledních ročníků, navštivte následující stránky: http://www.plzensympozium.cz/.)

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: