Czumalova nástěnka

Září 8, 2012

SLAVNÁ SBÍRKA ŽIDOVSKÝCH VTIPŮ S KULTUROLOGICKOU STUDIÍ

Filed under: CO JSEM SI DOMŮ PŘIVLEKL — V. Cz. @ 7:11 pm

LANDMANNOVÁ, Salcia. Rebe, že se nestyděj! Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2012. ISBN 978-80-7195-535-1

 Neznám chutnějšího balení moudrosti nad židovské anekdoty. Nikdy proto neodolám, vyjde-li jejich nová sbírka. Nu, nová… Tak jako jsou všechny anekdoty staré, je každá nová sbírka jen novou kompilací těch předchozích. V Čechách je to tradice už téměř stoletá. Notoricky se traduje, že první českou sbírkou byly Židovské anekdoty Karla Poláčka, kniha poprvé vydaná v roce 1933, ač jsou tu nejméně dvě starší, jedna o celých dvacet let. Nejčastěji sahám po Velké knize židovských anekdot Eduarda Světlíka (Praha: Academia 2001) a po té poslední, která se jmenuje Komu je dneska dobře? 864 židovských anekdot,sestavil ji David Maškenazy (vtipný pseudonym PhDr. Petra Maška, vedoucího oddělení zámeckých knihoven Knihovny Národního muzea) a vydal v roce 2009 Ladislav Horáček. Právě ta hojně čerpá z německých antologií z počátku minulého století.
         Nemohu si vybavit, kdy jsem poprvé narazil na jméno Salcia Landmannová. Mohlo to být v souvislosti s Martinem Heideggerem, ale jak se znám, pravděpodobnější mi připadá některá z jejích skvělých knih o židovské kuchyni. Salcia Landmannová se narodila v roce 1911 v haličském městě, které se tehdy polsky jmenovalo Żółkiew (dnes ukrajinské město Жовква), už v roce 1914 se ale s rodiči přestěhovala do St. Gallen ve Švýcarsku. Studovala práva a později filosofii v Berlíně u Nicolaie Hartmanna, navštěvovala přednášky z dějin umění, ale vzdělávala se i umělecky a vydělávala si jako módní grafička. V roce 1933 přešla na basilejskou universitu k sociologicky orientovanému fenomenologovi Hermanu Schmalenbachovi a v roce 1939 obhájila na universitě v Curychu disertaci Phänomenologie und Ontologie: Husserl, Scheler, Heidegger (Leipzig: Universitäts-Buchdruckerei Heitz, 1939) ještě pod dívčím jménem Salcia Passweg. Téhož roku se provdala za filosofa Michaela Landmanna, asistenta jejího učitele Schmalenbacha a Karla Jasperse. Landmann po válce působil na Freie Universität Berlin a zaměřil se na filosofickou antropologii. Jeho ženu vědecký zájem odvedl od filosofie ke studiu kultury východních Židů, zničené holokaustem. V roce 1960 její první kniha Der jüdische Witz. Soziologie und Sammlung (Olten: Walter, 1960) ukázala, kam se její bádání ubírá. Kniha se setkala s mimořádným ohlasem. Klasické sbírky židovských anekdot vycházely v době, kdy mohly čerpat z živé kultury, o své sbírce už Salcia Landmann mluví v jiné své knize jako o tichém rekviem za zmizelý kulturní svět východních Židů. Dílo se od té doby dočkalo už patnácti vydání v němčině a celkový náklad přesáhl oním posledním z roku 2010 hranici jednoho milionu výtisků.
         Díky Karmelitánskému nakladatelství máme konečně zatím polovinu díla v českém překladu Štěpána Sirovátky. S výbornou obálkou Vojtěcha Domlátila, starší předmluvou autorčina syna, právníka Valentina Landmanna, užitečným slovníkem a hlavně studií, kterou Salcia Landmannová nazvala Vtip v židovském národě, studií tak brilantní, že se tají dech. Těším už se na druhý díl, ale tiše doufám, že překlad vzbudí širší zájem o pozoruhodnou autorku, jejíž dílo se, žel, uzavřelo před deseti lety. Moc bych stál o český překlad zmíněných knih o židovské kuchyni, ale také slavného díla Marxismus und Sauerkirschen: Streitbare Zeitbetrachtungen (Wiesbaden: Limes, 1979).

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: