Czumalova nástěnka

Září 27, 2012

NEČEKANÁ POMOC

Filed under: CO JSEM SI DOMŮ PŘIVLEKL — V. Cz. @ 12:20 am

TOMAN, Miroslav – CODL, Stanislav – TUČEK, Petr. České zemědělství očima těch, kteří u toho byli. Praha: Národní zemědělské muzeum, 2012. ISBN 978-80-86874-39-5

 Prázdniny opět skončily dřív, než začaly. Část mi jich vzalo téma, do něhož jsem se asi neměl vůbec pouštět. Již zde doporučovaná polská revue Autoportret chtěla text o současném českém venkově. Spoustu věcí jsem si snahou vysvětlit polskému čtenáři nevysvětlitelné ujasnil, ale hlavně odžil. Píšu zřejmě z masochismu, je to pro mne utrpení, které nepřestávám vyhledávat, ale tohle téma mi k obvyklým mukám přineslo ještě další velmi bolavé emoce. Téma si mimo jiného řeklo o dějiny českého zemědělství ve 20. a 21. století. Bez nich nelze pochopit ani proměny české krajiny a dnešní degradaci venkova na rekreační zázemí ekonomických center. S literaturou potíž a tak mi nijak přitažlivá kniha víceméně skočila do ruky sama.
Šťastně nalezená koncepce: Systematické dějiny českého zemědělství v úseku 1945 – 2010 jsou členěny do základních period (1950 – 1970, 1970 – 1990 a 1990 – 2010) a každá doplněna o vzpomínky zajímavých osobností. Suchý výklad, opřený o hojné statistické údaje, tak náhle získává barvitější kontury, byť povinností zemědělského odborníka samozřejmě není vysoká literární obratnost.
Česká republika má dostatečný půdní a bioenergetický potenciál, aby mohla dosáhnout soběstačnosti v potravinách, odpovídajících mírnému podnebnímu pásmu. Aktivně o něj usilovala, ale v 90. letech minulého století nastal zlom. Mezi léty 1994 – 2010 se více než ztrojnásobil schodek bilance agrárního zahraničního obchodu a jeho struktura dnes odpovídá nejméně rozvinutým státům: vyvážíme suroviny a dovážíme finalizované výrobky. Upadla celá odvětví, v nichž dříve české země vyni­kaly, chmelařství, řepařství, zelinářství, ovocnářství. Za dvacet let od roku 1990 po­klesla výměra orné půdy v České republice o 211 000 hektarů, hrubá zemědělská pro­dukce poklesla o 36 % (rostlinná výroba o 21 %, živočišná o více než 46 %) a počet pracov­níků v zemědělství se snížil o 407 000, tedy o 75,4 %.
Špatně snáším to, co v naší malé zemi s hustým osídlením bylo vídat jen za vleklých válek: neobdělaná pole. Dnes nás zhruba z poloviny živí zahraniční zemědělci, nejvíce němečtí a polští. Český rolník zmizel, nahrazen farmářem, český sedlák byl vyhuben jako druh. Venkov bez zemědělství je jen území bez života a beze smyslu. Mantra neviditelné ruky trhu, neustále opakovaná ekonomy a hlavně politiky, problémy nevyřešila. Její působení přineslo venkovu jen tajné pěstírny konopí a stáčírny pašovaného alkoholu v opuštěných ze­mědělských objektech, pole zakrytá solárními panely, osetá řepkou či už neosetá vů­bec, holandské vesnice a česká Beverly Hills, logistické areály, velkosklady a nákupní centra při silnicích, předražené cyklostezky a odpočívadla pro městské sáhiby.
Promiňte, to už lamentuji mimo knihu, kterou jsem vám chtěl doporučit. Ta příliš nelamentuje, ale může lamentacím dodat munici exaktních statistických dat a přesvědčivých osobních svědectví. Pro toho, kdo nepamatuje a neví, dobrá vstupní literatura.

 

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: