Czumalova nástěnka

Listopad 12, 2012

JAK SI STOJÍ KAFKŮV ŽIŽKA?

Filed under: K POSLEDNÍ PERIPATETICKÉ PŘEDNÁŠCE — V. Cz. @ 8:59 pm

Je to celé nesmysl, hrát si na největší sochu. Venuše Milóská má 203 cm a jak je velká! Podobné zábavy nechme novinářům a milovníkům jejich pseudotémat. Od soboty mě to ale pronásleduje, asi tak, jako občas nejde ani milovníkovi Bacha vyhnat z hlavy vlezlou stupidní melodii, nechtěně zaslechnutou z reklamy. Nakonec tím byla posedlá už pozdní antika, mezi sedmi divy světa jsou hned dvě velké sochy, Rhódský kolos (Chárés z Lindu 304 – 292 př. Kr.), který mohl mít přes 30 metrů, ale nejspíš neměl, a Feidiův Zeus (433 př. Kr.), vysoký zřejmě zhruba 13 metrů.
     Na snímku je pravděpodobně největší jezdecká socha Evropy, pomník Viktora Emanuela II., součást římského Vittoriana (Monumento nazionale e Vittorio Emanuele II, Enrico Chiaradia – Emilio Gallori 1889 – 1911), vysoká a dlouhá 12 metrů. Socha Jana Žižky na Vítkově (Bohumil Kafka 1931 – 1941, osazena 1950) je vysoká 9 metrů a dlouhá 9,6 m. Našel jsem konečně obrázek kontroverzního pomníku konkvistadora Dona Juana de Oñate v El Paso (Texas), který bývá považován za největší jezdeckou sochu na světě. Uvádí se u ní výška až 13,4 m. I s přihlédnutím ke zkreslení se mi to nezdá, musela by to být hodně velká americká slečna, co se opírá o podstavec, navíc se nesoutěží v oboru vzepjatých koní, to by ten Žižkův uměl taky. Dominik Herzán před časem v chytrém článku na earch.cz (http://www.earch.cz/clanek/1098-zizka-nikdy-nevyhral-ted-je-nejlepe-treti.aspx) upozornil na chybný údaj Wikipedie, která uvádí 34 stop (10,4 m). Když jsem počítal s americkou slečnou basketbalově větší než já, dospěl jsem k číslu 10,7 m. Zůstaňme v Evropě, kde se forma i dimenze jezdeckých pomníků, oné královské sochařské disciplíny, odvíjí od velkého trojhvězdí: Jezdecká socha Marka Aurelia (170 – 180) je vysoká 3,54 m, Donatellův Gattamelata (kolem 1450) 3,40 m, Bartolomeo Colleoni (Andrea del Verrocchio 1480 – 1488) 3,95 m. Výsostný sochařský typus se brání megalomanii celkem přirozeně. Jiné je to u stojící figury: Švecův Stalin na Letné byl se svými 15,5 metry vlastně sochou téměř komorní, i hlavy Mount Rushmore National Memorial (Gutzon Borglum 1927 – 1941) jsou o 2,5 metru větší, Liberty Enlightening the Word (Fréderic Auguste Bartholdi 1886) má na výšku 46 metrů, se soklem 93 m. Socha Krista Spasitele nad Rio de Janeiro (Maxmilien Paul Ladowski 1926 – 1931) 30 metrů. Socha Krista Krále v polském městě Świebodzin (Wotum wdzięczności, Mirosław Kazimierz Patecki 2001 – 2010) ji překonává postavou 36 metrů vysokou, vrcholící ještě třemi metry pozlacené koruny. Velkolepému památníku obětem II. světové války u Volgogradu (Мамаев курган) vévodí socha Родина-мать зовёт! (Jevgenij Viktorovič Vučetič 1959 – 1967), vysoká 52 metrů, dramaticky zdvihající 33 metrů dlouhý meč do výšky 85 metrů. Ušiku Daibucu, socha Buddhy Amitábhy v Ušiku v Japonsku (1995), vystupuje 120 metrů nad terén. Kdo ví, které ještě neznám.
     Chtěl jsem jen odkázat všechna nej…, tradovaná kolem Kafkova Žižky, kam patří. Podstatné je, jak sochařsky kvalitní Žižkův pomník máme a jak působivou kompozici tvoří s důstojnou Zázvorkovou architekturou a s jak mužnou cudností krotí svůj patos. Stejně podstatné je to, že pod posvátným kopcem Vítkovem máme jezdecký pomník Jaroslava Haška (Karel Nepraš – Karolína Neprašová – Pavel Kupka 1995 – 2006) v prostředí velmi profánním. Mezi těmi dvěma jezdeckými pomníky život Čechů.

 

 

 

 

 

 

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: