Czumalova nástěnka

Prosinec 1, 2012

KDY NEBUDU

Filed under: MIMO RUBRIKY — V. Cz. @ 11:50 pm

2515776713_7395797231

Včera, poslední listopadový den, přestalo pršet a objevilo se slunce. Včera také vypršela platnost mé pracovní smlouvy na filosofické fakultě.
Když jsem před časem objevil tuto fotografii, rozhodl jsem se, že bude vhodným vizuálním signálem pro pružná sdělení mimořádností ve výuce a konzultačních hodinách, zkrátka pro zprávy, kdy nebudu. Dnes k ní musím lakonicky připsat: UŽ NIKDY.
Co to znamená:
1. Má dvousemestrální přednáška Kapitoly z dějin kultury byla 28. listopadu 2012 naposledy.
2. Má dvousemestrální přednáška Památková péče byla 28. listopadu 2012 naposledy.
3. Má dvousemestrální přednáška Architektura a město ve 20. a 21. století byla 29. listopadu 2012 naposledy.
4. Nadále nebudu z těchto předmětů udílet atestace.
5. 29. listopadu 2012 jsem naposledy konzultoval.
6. Nadále nepovedu 13 dosud nedokončených bakalářských prací, ani zbývající práce diplomové.
Všechny tyto skutečnosti jsou v příkrém rozporu s tím, co vyznávám profesně i lidsky. Od rozdělané práce se odcházet nemá. Neodcházím od ní o své vůli, byl jsem od ní vyhnán.
 Co zůstává:
1. Peripatetické přednášky Terénní kurs čtení města pokračují, jen budou nadále ryze soukromou věcí přátelské komunity, která se kolem nich vytvořila.
2. Zůstávám školitelem doktorandů a všech zbývajících 13 disertačních prací bych rád dovedl k úspěšné obhajobě. Oborová rada to může změnit.
3. Jsem samozřejmě nadále k dispozici k odborným konzultacím nejen těm, jimž jsem do včerejška vedl bakalářské a diplomové práce. Kategorie mí studenti je pro mne závazek a vztah nepodléhající vnějším institucionálním změnám.
4. Ze stejného důvodu budu nadále provozovat tento blog ve víceméně nezměněné podobě. 

Rád a dojatě děkuji všem studentům a absolventům, kteří mi ulehčili tíhu odcházení, především obtíž posledních přednášek. Nebudu předstírat, že je to pro mne lehké. Na filosofické fakultě jsem strávil celý svůj dospělý život (studovat jsem tam začal v roce 1974, v zaměstnaneckém poměru jsem byl souvisle od roku 1984, z 28 let zaměstnání na FF UK jsem posledních 15 pracoval na katedře kulturologie). Sám jsem to jakž takž zvládl, ale organismus odmítl spolupracovat, takže to bolí i fyzicky. (Zajímavé je, že kruté bolesti, které provázely poslední přednášku, včera bez valného léčení pominuly.) Protože celému tomu kusu života dávali smysl studenti, má svou logiku, že jen oni také mému odcházení dopřáli důstojné rozloučení.
Děkuji za všechna povzbudivá slova, jichž se mi v posledních dnech dostalo. Musím rozptýlit jisté obavy, které je provázely: Už jsem naznačil, že mnohé nekončí a s mnohými se budu dál vídat a nebudeme spolu pracovat jen na věcech školních. Zůstal mi malý úvazek na FAMU a na závěr smutného dne, kdy jsem kantorsky skončil na FF UK, jsem se poprvé viděl s mými novými diplomantkami na KTF UK. Tam v letním semestru také přednáším o architektuře 20. století. Budu se moci intenzivněji věnovat několika knižním, televizním a rozhlasovým projektům, na něž mi dosud nezbývalo mnoho času. K odporně rychle se blížícím šedesátinám bych si rád nadělil výstavu a možná i básnickou sbírku. Čas jsem dlužen, kam se podívám: své habilitační práci, odbornému růstu, vědě, publikační činnosti, knihovně, domácnosti, zahradě, zdraví, rodině, přátelům. Příliš věcí mě zajímá a příliš věcí bych chtěl ještě stihnout.
Nebudu ale klamat jednostranným optimismem. Výpadek i tak hubeného platu nás z chudoby při jisté skromnosti ještě únosné uvrhne do bídy, která už atakuje lidskou důstojnost. Jasno mám ve věcech pracovních, ale dosud ne v těch úživných. Nejspíš se budu muset naučit vydělávat peníze, což si ošklivím. Naučí se tak starý pes novým kouskům?
Viděl jsem v posledních dnech příliš smutných a soucitných tváří, abych stále nemyslel na tu, která se po zprávě, jíž jsem otravoval svět, naopak rozzářila: „To se vám teď úžasně uleví!“ Ulevilo. Stalo se, co jsem neudělal sám, ač jsem k tomu neudělání potřeboval stále více síly a pokory. Bylo čím dál těžší pobývat v prostředí, s nímž mi nebylo dovoleno se identifikovat a s nímž jsem měl méně a méně společného, v poslední periodě paradoxně i kulturně. Všechny ty drobné ústrky, diskriminace, marginalizace, pokrytectví, lži, podvůdky, podrazy, ideologizace, nekompetence a předstírání byly překonatelné, i když měly, obávám se, kumulativní účinek. Úbytek studentů se ale překonával stále obtížněji. Studenti jsou krví každého vysokoškolského oboru. Čert vem ztrátu citu v rukou a studené nohy, nedokrvení nejhůř postihuje mozek. Utratit v drobných mincích kšeftů a zduřelých osobních ambicí takový kapitál chytrých a kreativních studentů, jaký obor kulturologie přitahoval a shromáždil, je trestuhodné. Ulevilo se mi také proto, že se vyhazovem zmenšil můj pocit spoluzodpovědnosti za to, ač jsem na běh věcí měl vliv strmě klesající. Trochu se za ten pocit stydím, ale jsem rád, že si na konečný trest už nepočkám.
Snažím se necítit hořkost. Ničeho nelituji, i když jen já vím, čím vším jsem za těch posledních patnáct let zaplatil. Potkal jsem za tu dobu tolik zajímavých a inspirativních lidí, že se to vyplatilo. Mám na mysli kolegy minulé i do včerejška současné, Jitku Ortovou, Vladimíra Boreckého, Ivo Treteru, Josefa Žáka, Martina Matějů, Tomáše Durdíka, Miroslava Vojtěchovského, Oldřicha Ševčíka, Zdeňka Uherka, Karla Hnilicu, Miloslava Lapku (určitě jsem v rozrušení na někoho zapomněl). Především ale studenty (a že jich za těch patnáct let bylo…). A abych se ubránil uslzenému patosu, musím s uspokojením konstatovat, že někteří studenti byli nejen chytří, ale i moc hezké.
Shrnu to obrazově: Když mě Marek Smejkal téměř přesně před rokem, 3. prosince 2011, fotografoval během pankrácké peripatetické přednášky, cudně mé gesto změkčil pohybovou neostrostí. Dnes je docela ostré.

IMG_4484

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: