Czumalova nástěnka

Únor 10, 2013

LIBEŇSKÝ PLYNOJEM POČTVRTÉ

Filed under: K POSLEDNÍ PERIPATETICKÉ PŘEDNÁŠCE — V. Cz. @ 4:45 pm

_3243814

Mohlo by to být bez konce. Ostatně před časem zpracovali Lenka Bydžovská a Karel Srp téma libeňského plynojemu v umění 20. století do podoby výborné výstavy v Galerie hlavního města Prahy. Tentokrát ale dílo současné, fotografie, kterou mi laskavě poskytla má oblíbená fotografka, paní dr. Pavla Vrbová. (Připomínám, že jakékoli další užití fotografie je vázáno na její souhlas.) Absolutní architektura. Obrazově se přiznávám, že před plynojemem myslívám také na jiné absolutní architektury: Tou první je Newtonův kenotaf (Étienne-Louis Boulée 1784), druhou Dům zahradníka v Chaux (Claude-Nicolas Ledoux 1789).
Napočtvrté už bych neměl zapomenout na základní údaje k libeňskému plynojemu: Kulový tlakový plynojem (systém zavedl ve 20. letech George T. Horton) byl postaven v roce 1932 podle projektu Tomáše Keclíka. Plášť je z plechů o síle 14 mm spojených několikařa­dovým nýtováním. Jeho hliníkový ná­střik zabraňoval přehřívání plynu slunečními paprsky. Koule na osmi dvoustěnných plechových nohách, zapuštěných do betonových základů, má průměr 20 m, objem 4 188 m3,užitečný obsah 12 564 m3 při pře­tlaku 0,3 MPa. Konstrukci dodalo Vítkovické horní a hutní těžařstvo, stroje Českomoravská Kolben-Daněk, stavbu prováděla firma Tomáše Keclíka.
V květnu 1945 byl plynojem prostřelen a Michelská plynárna jej přestala užívat. Od roku 1951 tu byla laboratoř aerodynamiky letec­kého zkušebního ústavu s pod­tlakovým aerodynamickým tunelem, který, několikrát modernizovaný, slouží dodnes. Jako vojenský objekt byl plynojem v 50. letech natřen na zeleno a poněkud ukryt vysazením topolů. V roce 2006 se dočkal prohlášení za kulturní památku.
Karel Čáslavský, jehož skon nás zarmoutil hned v prvních dnech letošního roku, věnoval jeden díl svého televizního cyklu Hledání ztraceného času oběma libeňským plynojemům (na ten druhý ještě dojde): http://www.ceskatelevize.cz/porady/873537-hledani-ztraceneho-casu/201324246000271-o-dvou-prazskych-plynojemech/

boulee-newtons-cenotaph

claude-nicolas-ledoux

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: