Czumalova nástěnka

Únor 10, 2013

LIBEŇSKÝ PLYNOJEM POPRVÉ

Filed under: K POSLEDNÍ PERIPATETICKÉ PŘEDNÁŠCE — V. Cz. @ 12:52 pm

Liben021

Náš svět nepěkně zarůstá a to, co mylně pokládáme za ekologické myšlení, nám nedovoluje kácet stromy přerostlé nebo vysazené bez schopnosti si představit, že jednou vyrostou. Nic proti zeleni, miluji stromy, ale také miluji architekturu, prostor, výhledy a prostorové vztahy. Mé lásky se často dostávají do konfliktů, které by mohla vyřešit jen pila a sekyra. Vegetace umí milosrdně zakrýt nelad, ošklivost, architektonický průšvih. Ale zároveň je nemilosrdně nestranná: zakryje také krásu a vrcholné architektonické výkony.
Václav Cílek kdysi řekl, že exkurze je umělecké dílo. Skvěle tak pojmenoval, co už dlouho vyznávám. Snažím se, aby naše poznávání města nohama mělo uměleckou kompozici, jako ji mělo procházení romantickým krajinářským parkem. Proto příchod do Libně z Karlína skrze zahrádkářskou kolonii, kolem dominanty a emblému Libně, kulového tlakového plynojemu. Co je to ale za dominantu, není-li pořádně vidět. Musím si vypomoci dodatečnou ikonografií, ač jsou mi zjevné limity ukazování toho, co jste pořádně neviděli.
Pořád otravuji s obrazy, zadřenými do mé vizuální paměti. Pokud jde o Libeň, zastupuje mi ji obrazů několik. Nejvíce asi fotografie Ladislava Michálka z roku 1967, pohled na Libeň ze Šlosberku. (Vřele doporučuji krásnou knihu Libní s Bohumilem Hrabalem, kterou Ladislav Michálek vydal vlastním nákladem v roce 2010.)

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: