Czumalova nástěnka

Duben 30, 2013

AUTOMAT SVĚT

Filed under: K POSLEDNÍ PERIPATETICKÉ PŘEDNÁŠCE — V. Cz. @ 9:26 am

Lb002

Svět moderního velkoměsta vtrhl do Prahy také v podobě závratně nového stravovacího zařízení, s nímž si čeština nevěděla rady a tak je nazvala podle jeho největší atrakce – automat. Dekadentně zamřelou secesní kavárnu v přízemí paláce Koruna na rohu Příkopů a Václavského náměstí nahradilo v roce 1931 nablýskanou chromovanou ocelí a barevným opaxitem zářící prostředí rychlého amerického stravování, k vrcholné eleganci přivedené českým architektem Ladislavem Machoněm. Automat Koruna jsem zažil už ve stavu zamřelosti spíše východní. Jsem za to vděčný stejně, jako za prožitek zamřelosti libeňského automatu Svět, který učinili nesmrtelným Bohumil Hrabal a Věra Chytilová. Perličky na dně si pouštím poměrně často a její filmovou povídku Automat Svět díky tomu nejen vidím a slyším, ale i cítím, chutnám a hmatám.
Pozdně barokní Helmův statek, čp. 147, získal Jan Svět (1797 – 1869), poslední libeňský rychtář a první sta­rosta. V roce 1930 statek zbořil Ladislav Svět, poslední Svět, který jej vlastnil, a v letech 1932 – 1934 na jeho místě vystavěl velký funkcionalistický nájemní dům s restaurací a kinem Svět podle projektu Františka Havleny. Úspěšný vinohradský stavitel měl v té době už za sebou řadu realizací, z nichž největší byl dejvický Arcibiskupský seminář s kostelem sv. Vojtěcha (1925 – 1927).
(Další kruh se uzavřel: V Havlenově paláci jsem ještě v automatu Svět stihl pít pivo s hrabalovsky autentickými libeňskými chlapy a do Havlenova Arcibiskupského semináře teď chodím se stejnou chutí přednášet na KTF UK. Svět je úžasný.) 
Krásná fotografie Ladislava Michálka vznikla v roce 1987. Snímek z 1. poloviny 40. let ukazuje palác Svět ještě s tržištěm v prostoru, který se tehdy jmenoval Světovo nábřeží (dnes Elsnicovo náměstí), fotografie paní dr. Pavly Vrbové pak agonii privatizovaného, ale neudržovaného paláce. Na stejné téma má pěkný soubor na svých stránkách také fotograf Petr Jedinák: http://www.jedinak.cz/stranky/svet01.html

Lb009

 

 

 

 

Svet

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: