Czumalova nástěnka

Květen 3, 2013

LIBEŇSKÁ SOKOLOVNA

Filed under: K POSLEDNÍ PERIPATETICKÉ PŘEDNÁŠCE — V. Cz. @ 1:39 pm

Lb010

Protože se zítra chystáme opustit Libeň, rychle ještě v její složce uklízím, abych vám ukázal všechno, co jsem ukázat chtěl a slíbil, dokud je to trochu aktuální.
Libeňská sokolovna díky laskavosti přítomného sokolstva není položkou CO JSME V LIBNI NEVIDĚLI, ale slíbil jsem půdorys a přidávám ještě pohlednici ze sbírky pana Romana Kučery, již reprodukuji z knihy Jana Jungmanna Libeň. Zmizelý svět. Vznikla před rokem 1914.
Libeňský Sokol byl založen 26. října 1884. Cvičilo se v sále hostince U Deutschů, později v tělocvičně školy v Zenklově ulici (Antonín Baum 1883 – 1884) a podařilo se vybudovat letní cvičiště na pozemku po odkopané skále Libušáku, ale potřeba vlastní sokolovny byla zjevná od samého počátku. K naplnění přivedl myšlenku starosta, poslanec zemského sněmu, libeňský obecní starší a restauratér František Filip. Sokol mohl vyměnit svůj pozemek na Libušáku za obecní blíže zámku, kde bylo městské tržiště a obecní dvůr. Aktivní činnost Sokola, veřejné sbírky a spojení sokolovny s městskými veřejnými lázněmi nakonec soustředily v roce 1907 dostatek prostředků a karlínská firma Matěje Blechy mohla postavit podle jeho projektu Lidový dům. Stalo se ve svižném tempu, 10. října 1909 byl slavnostně položen základní kámen a 18. srpna 1910 se již sokolovna a lázně slavnostně otevíraly. Za I. světové války sloužila budova jako lazaret, za nacistické okupace jako skladiště. Od roku 1991 je opět v majetku Sokola.
Jak psáno ve štuku nad termálním oknem: „Mužně vpřed, silou lví, za volnost, rovnost, bratrství“.

Lb038

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: