Czumalova nástěnka

Květen 12, 2013

PARK PŘÁTELSTVÍ NA PROSEKU

Filed under: K POSLEDNÍ PERIPATETICKÉ PŘEDNÁŠCE — V. Cz. @ 12:28 pm

Prosek3_061

Ještě jednou sahám do rukopisu textu O souostroví Prosek, dírách do země, psech, psounech a jiných hlodavcích (Stavba 2012, roč. 19, č. 1, s. 20-31), abych rekapituloval základní údaje o parku Přátelství. Když už jsem v tom sebevykrádání, připojuji i vlastní fotografie. (Své autorství jindy skromně neuvádím, ale teď hrozí, že bych mohl udělat ostudu Mirkovi Páskovi.)

 TO NEJLEPŠÍ, CO PROSEK POTKALO
V parku Přátelství je dodnes cítit vrcholící optimismus moderny. Otakar Kuča vyhrál v roce 1968 soutěž vypsanou Útvarem hlavního architekta a v letech 1974 – 1976 pra­coval na projektu v ateliéru krajinářské architektury tehdejšího Státního ústavu pro rekonstrukci měst a památkových objektů. Soutěž byla vypsána na 23 hektarů, už projekt byl ale omezen na dnešních 11 hektarů střední části. Realizace se táhla od jeho dokončení až do roku 1983, aniž by se naplnil beze zbytku. Zdaleka ale nejde o torzo. Podařilo se vymodelovat krajinu, která vymazala dopravní stoku Vysočanské, ale ne­ztratila kontakt s vymezujícími domy podél ní a Jablonecké. Právě rámec strohé, ale harmonické architektury je nezbytným rámcem pro všechno, co se v parku rafinovaně hraje mezi přírodním a umělým. Otakar Kuča vytvořil se spolupracovníky z Hydroprojektu umělou vodoteč o délce 450 metrů s 11 nádržemi. Téma vody v krajině tu pojmenoval mnoha způsoby, ale všechny sjednotil expresivní geometrií umělých břehů, do níž převedl organické křivky. Měkká organičnost naopak ovládá síť cest. Ta ozřejmuje modelaci terénu, kompozici parku a vtahuje do ní vztahy jednotli­vých prostor sídliště. Park krásný, pohodlný a zároveň nezanedbávající povinnost dobré zahrady a dobrého parku být obrazem světa, především toho, který přijde. Dílo nadčasové, jen plastika Jiřího Wolkera (Miloslav Šonka – Stanislav Hanzl 1984) možná prozrazuje, že byla vytvořena v Husákových časech. Ty se na parku ale záhy začaly podepisovat neúdržbou. Čtvrtinu plochy zanedbaného parku zasáhla v letech 2004 – 2006 výstavba metra, zlikvidovala například 110 vzrostlých lip. Bezprostředně po dokončení úseku IV.C2 proběhla re­konstrukce zničené části (Otakar Kuča, Milan Vodička, Vladimír Bartoň 2006) a o rok později zpracovali Otakar Kuča, Pavlína Malíková, Aleš Steiner a Martina Vlnasová projekt revitalizace 8,5 hektaru parku. Realizována v letech 2008 – 2009 v rytmu, daném úředníky, nikoliv cyklem přírody. Přibyl amfiteátr, dětská hřiště, dřevěná mola, soustava cest doplněna o některé z přirozeně vyšlapaných. Původně monoli­tická betonová vodní cesta byla nahrazena kombinací litých armovaných desek dna a břehů z prefabrikátů a obnovila se cirkulace vody. Předláždil se stromový rondel, vy­měnily můstky a doplnil mobiliář. Charakter parku ale nejvíce proměnila likvidace téměř 9 000 m2 rozrostlých keřů. Díky tomu vzrostla rozloha travnatých ploch na 5,5 hektaru a znovu zřetelně vyvstala kompozice parku. Rekonstrukce zastihla jeho dře­viny v ideálním věku. Jen stromů je dnes v parku 615.
            Jsou místa, kde se snění moderny zdá reálné: Prostředky architektury lze vytvo­řit harmonické prostředí schopné vytvořit harmonického člověka. O slunném víkendu v parku Přátelství jsem musel myslet také na velkého německého krajinář­ského architekta romantismu Friedricha Ludwiga von Sckell a jeho přesvědčení, že veřejné parky mohou přispět ke sblížení všech stavů v lůně krásné přírody. Snad mě jen poblouznilo podzimní slunce. Pizzeria Helios mi podala účinné antidotum: Ku­čovo velké krajinářské dílo pointováno brutální porcí banality a nevkusu, která pře­kryla dříve skromný domek zahradníků. Precedens, díra v lodi, střet kultur. Možná klíč k tématu.

Prosek3_067

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: