Czumalova nástěnka

21 října, 2013

U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 22. ŘÍJNA 2013

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 10:15 am

010

V ÚTERÝ 22. ŘÍJNA SE SEJDEME VE 14 HODIN PŘED VSTUPEM NA VÝSTAVIŠTĚ A PROJDEME ČÁST HORNÍCH HOLEŠOVIC MEZI TRATÍ BUŠTĚHRADSKÉ DRÁHY A VELETRŽNÍ A ČÁST STROMOVKY K MÍSTODRŽITELSKÉMU LETOHRÁDKU.

Na snímku je detail hrobky rodiny Brouků na holešovickém hřbitově, kde odpočívá například spoluzakladatel sítě obchodních domů Brouk a Babka Jaroslav Brouk (1844 – 1953) a jeho syn Bohuslav Brouk (1912 – 1978). Firma B + B začínala v Holešovicích, nejprve v roce 1908 malým koloniálem, pak obchodním domem na Letné. Z pohledu historiografie české moderní architektury byla významným stavebníkem, projektovali pro ni Miroslav Kopřiva, Christian Ludwig, Karel Kotas, Jan Gillar, Josef Kittrich a Josef Hrubý.
Bohuslav Brouk navštěvoval krátce medicínu, doktorát získal v roce 1937 na Přírodovědecké fakultě University Karlovy, kde studoval biologii a antropologii, další pak v roce 1946 na Filosofické fakultě University Karlovy v oboru estetika. Byl významným propagátorem psychoanalýzy. Spoluzakládal Skupinu suurealistů v ČSR, hojně publikoval časopisecky a ve sbornících (Tvorba, ReD, Plán, Zvěrokruh, Erotická revue, Rok, Kvart, Rozpravy Aventina, Volné směry, Kritický měsíčník ad.) i knižně (např. Psychoanalysa, 1932; Psychoanalytická sexuologie, 1933; Patologie životní zdatnosti, 1937; Manželství – sanatorium pro méněcenné, 1937; Jazyková komika, 1941; Racionalisace spotřeby. 1946; Lidé a věci, 1947). Po únoru 1948 odešel přes Německo nejprve do Paříže, pak žil v Melbourne a od roku 1958 v Londýně.
Skulptura vzniklá po roce 1939 je velmi kvalitní ukázkou barokizujícího proudu českého sochařství pozdních 30. a 1. poloviny 40. let, zatím se ji ale nepodařilo autorsky určit.

1 komentář »

  1. Dobrý den, děkuji za Vaše písemné shrnutí a obsah dnešní přednášky, samozřejmě i za minulé. Je pro nás dobré se trochu předpřipravit a přečíst si o historii toho, co uvidíme a uslyšíme. Mám jenom malé upozornění na překlep v datu narození Jaroslava Brouka, narodil se v r.1884.
    Pro mě zatím největším zážitkem a překvapením byl parčík s kostelíkem Sv.Klimenta , o kterém jsem nevěděla vůbec nic. Naprosto snová oáza klidu v centru Prahy s břečtanovým podrostem, se stovkou rozkvetlých ocúnů, s náhrobky. Uchvatné !
    Těším se na dnešní přednášku. S pozdravem V.Stará.

    komentář od V+S — 22 října, 2013 @ 8:11 am


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: