Czumalova nástěnka

Říjen 30, 2013

SEMINÁŘ 31. ŘÍJNA 2013 NEBUDE

Filed under: SEMINÁŘ ARCHITEKTURY 20. STOLETÍ — V. Cz. @ 12:04 pm

005

Týden se s týdnem sešel a nemohu se ubránit pocitu zastaveného času. Zase sedím smuten a bolav u počítače a místo plánování průzkumu dalšího kusu Dejvic zase píšu omluvenku: VINOU POKRAČUJÍCÍ NEMOCI SE VE ČTVRTEK 31. ŘÍJNA NEKONÁ ANI PŘEDNÁŠKA ARCHITEKTURA 20. STOLETÍ, ANI SEMINÁŘ. Těšil jsem se na vás, ba i překvapení pro vás mám. Já vím, pacient je od patientia, ale nejsem dobrý pacient, už mi nějak trpělivost dochází. Také jsem si nikdy nemyslel, že budu na tuto nástěnku píchat zprávy o svém zdravotním stavu. V tak krásném podzimu k tomu.

Usedlost Vlčovka (Vilčovka), čp. 120/XIX, Na Vlčovce 6
Motám-li už se v kruhu, učiním to stejně jako minulý týden: Na fotografii je usedlost Vlčovka (Vilčovka), která obohatila sled usedlostí Strakovka, Hercovka, Mydlářka a Hadovka (od východu k západu). V roce 1851 koupil usedlost Hercovka Johann Wiltsch, o čtyři roky později ji prodal i s přilehlou zahradou, ponechal si část pozemku a na něm nechal postavit nový dům s využitím konstrukcí staršího hospodářského objektu, který přiléhal k budovám usedlosti Mydlářka. V 70. letech 19. století pak dům prošel přestavbou v duchu tehdy již poněkud anachronického evokativního romantického historismu. To se už dělo na umenšeném pozemku, část byla v roce 1857 prodána ve prospěch Hanspaulky, další část se prodávala v roce 1861. Těsně sousedící barokní usedlost Mydlářka byla zbořena během přípravy staveniště hotelu Praha v 70. letech minulého století.
Znovu nikoliv potenciální návrh, ale funkce etalonu, který se nám bude postupem času zpřesňovat: Usedlost Vlčovka byla zapsána do státního seznamu nemovitých kulturních památek v roce 1964.
Alibisticky připomínám, že stejně jako předchozí fotografie je i tato pouhou poznámkou kolem procházejícího, který si počasí a světlo nevybíral. Ve výstupech výzkumu budeme mít samozřejmě fotografie jiného rodu.

 

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: