Czumalova nástěnka

Prosinec 8, 2013

U3V PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 10. PROSINCE 2013

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 5:59 pm

kp021

Většinou spíše doplňuji obrázek k tomu, co jsme viděli. Na příště bych ale potřeboval uložit do vašich vizuálních pamětí původní stav jedné z klíčových staveb českého funkcionalismu, na niž se také půjdeme podívat.

Dr. Richard Gibián, polygrafický odborník a úspěšný obchodník s polygrafickými stroji, a jeho žena Věra získali pro stavbu své vily rozlehlý pozemek v Bubenči, oslovili několik architektů a z jejich návrhů vybrali ten, jehož autorem byl Jaromír Krejcar. Stavební povolení bylo vydáno 20. 12. 1927, dům kolaudován 4. 6. 1929. Jaromír Krejcar a Miroslav Lorenc, který se podílel na definitivním projektu, použili železobetonový skelet, vyplněný křemelinovými tvárnicemi Calofrig – Isostone o rozměrech 50 × 25 × 25 cm. Stavebníci dům užívali do května 1938. Pak započala postupná devastace, jak neúdržbou, tak nevhodnými stavebními zásahy. Krejcarův prostorový koncept byl zničen dělením na byty, jichž bylo jeden čas dokonce sedm, část velké zahrady s tenisovým kurtem byla zastavěna. Nedávná nákladná rekonstrukce nepříznivý vývoj završila a připravila dům o zbytek autenticity.
Často studentům připomínám, jak důležitá je pro pochopení stavby její fotografická interpretace z doby, kdy byla postavena. Reprodukovaná fotografie nepřehlédnutelně zdůrazňuje, jak Krejcar chápal a ověřoval zásady nizozemské skupiny De Stijl. Vliv nizozemské architektury byl ve 20. letech podstatný. Karel Teige končí svou poučenou studii De Stijl a hollanská moderna, uveřejněnou v roce 1924 ve Stavbě (Stavba III, 1924 – 1925, s. 33 – 41), vznícenou apoteózou: „Šťastné Hollandsko stává se díly svých architektů novým Řeckem, a hostíc někdy i architekty cizí (Mendelsohn), je pravou vlastí nového stavebního umění (proložil K. T.).“ V témže čísle jí předcházejí základní texty Thea van Doesburg, souhrn zásad hnutí De Stijl Obnova architektury, K elementární tvorbě a Ke kollektivní konstrukci, kde byl jeho spoluautorem Cornelis van Eesteren.

Fotografie reprodukuji z katalogu Jaromír Krejcar 1895 – 1949 (ed. ŠVÁCHA, Rostislav, Praha: Galerie Jaroslava Fragnera, 1995.), půdorysy a perspektivu ze Stavby (Stavba VI, 1927 – 1928, s. 85 – 87.). Autorem fotografie z roku 1986 je Jan Malý.

V ÚTERÝ 10. PROSINCE 2013 SE SEJDEME VE 14 HODIN PŘED BUBENEČSKÝM HŘBITOVEM (ANTONÍNA ČERMÁKA 2, AUTOBUS č. 131 Z HRADČANSKÉ, ZASTÁVKA NEMOCNICE BUBENEČ). TĚŠÍM SE NA VÁS.

kp022kp023kp024kp018kp020

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: