Czumalova nástěnka

Prosinec 15, 2013

O MĚSTSKÉ SKRYTOSTI POPRVÉ

Filed under: CO JSEM SI DOMŮ PŘIVLEKL — V. Cz. @ 9:59 pm

Estebackou Prahou

TOMEK, Prokop. Estébáckou Prahou: Průvodce po pražských sídlech Státní bezpečnosti. Praha: Academia, 2013. ISBN 978-80-200-2290-5 

Utajit budovu ve městě? Zdánlivě nesmysl, ale žili jsme ve městě plném budov tajných a důkladně zakonspirovaných. Ostatně napětí mezi viditelným životem ulic, náměstí, pasáží a parků a skrytostí dění za fasádami domů je jedním z energetických zdrojů přitažlivosti města. Posedlost některých institucí utajováním tak zůstává v řádu města a rozhodně nezmizela s pádem totality, jen státní represivní a výzvědné složky doplnili soukromí majitelé kdečeho.
          Praha je ale zároveň městem, kde se nic neutají a všechno vykecá. Věděli jsme nebo alespoň tušili. Někdy věděli, co oni chtěli, abychom si mysleli, že víme. Navíc se s postupem času dál znejasňuje hranice mezi historickou skutečností a městskou legendikou. Čelit se tomu dá jen důkladným vědeckým poznáním.
          V naší podivné nostalgii po časech reálného socialismu a při obecném lidském sklonu k sebestrašení se tím, co už nehrozí, se domácí 2. polovina 20. století zařadila k tématům poněkud inflačním. Mám proto radost, že téma topografie represe nevystřílel nějaký povrchní obchodník se slovem. Dr. Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu je renomovaný badatel, cením si například jeho knihy Život a doba ministra Rudolfa Baráka (Praha: Vyšehrad, 2009), a svým průvodcem podává výsledek důkladného výzkumu. Hesla, uspořádaná po městských částech a dále abecedně podle adres a vždy provázená fotografiemi budovy (většinou současné autorovy barevné snímky), nepomíjejí ani stavební vývoj, současného vlastníka a dnešní využití. Už jsem měl příležitost průvodce vyzkoušet i prakticky a funguje hladce a bezchybně. Velmi doporučitelno i pro začátečníky v tématu: Průvodce doprovází hutným výkladem struktury a činnosti Státní bezpečnosti a mnoho cenných informací připojuje také v přílohách, například soupis propůjčených bytů či krycí názvy hotelů a restaurací.
            Se sémantikou architektury je potíž: Abstraktní architektonická forma se pro nás konkretizuje projekcí významů a hodnot, které s tou kterou budovou spojujeme. Ty pozitivní jsou schopny jí dodat na kráse, ale funguje to i opačně, negativní významy, ležící zcela mimo architekturu, diskreditují architektonickou formu. Pamětník tak těžko nachází zalíbení v letenské „Kachlíkárně“, kterou Kamil Roškot, Josef Kalous a Jan Zázvorka projektovali v polovině 30. let jako Nejvyšší kontrolní úřad. Obdivu se netěší ani krásná stavba Bohumíra Kozáka z let 1936 – 1942 v Bartolomějské ulici, původně Ústřední sociální úřad hl. města Prahy. Honosné Hypoteční bance Království českého na Senovážném náměstí (Achille Wolf 1890) zase nemůžeme zapomenout, že nám tu kontrolovali dopisy, a nic na tom nemění ani fakt, že jde o jednu z nejkvalitnějších staveb 19. století v Praze a už docela dlouho nevinný (sociální rozměr pomíjím) luxusní hotel. Podobných příkladů poskytuje průvodce samozřejmě mnohem více.
          Po Průvodci protektorátní Prahou to vypadá na ediční řadu Praha totalitní, ale je to jen náhoda: Ediční plán nakladatelství Academia již ohlašuje průvodce Praha avantgardní.
          (V podobě učesanější a na architekty cílící vyjde ve 4. letošním čísle Bulletinu České komory architektů, dostupném také na http://www.cka.cc/ostatni/bulletin.)               

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: