Czumalova nástěnka

Prosinec 15, 2013

O MĚSTSKÉ SKRYTOSTI PODRUHÉ

Filed under: CO JSEM SI DOMŮ PŘIVLEKL — V. Cz. @ 10:04 pm

Kopac_Schwarz

KOPÁČ, Radim – SCHWARZ, Josef. Nevěstince a nevěstky: Obrázky z erotického života Pražanů. Praha – Litomyšl: Paseka, 2013. ISBN 978-80-7432-316-4 

Už šestnáctý svazek ediční řady nakladatelství Paseka Zmizelá Praha je v aktuálních knižních novinkách dalším titulem o skrytosti jednoho horizontu městského života. Uvádí jej studie Radima Kopáče Co zmizelo z noční Prahy. Jaká je funkce prostituce ve městě? Autor připomíná formulaci, jejímž autorem je francouzský lékař Alexandre Jean-Baptiste Parent du Châtelet, autor díla De la prostitution dans la ville de Paris z roku 1836: „ve velkých aglomeracích jsou prostitutky potřebné stejně jako kanalizace, smetiště a skládky odpadků“. Vývoj vztahu státu k prostituci mezi prohibicí, reglementací a abolicí není jen dobrým půdorysem pro výklad jejích dějin, tyto tři póly zároveň určují, kde ve městě se prostituce odehrává. Základní nástin topografie prostituce v Praze střídá v poslední kapitole studie přehled jejího obrazu v českém umění.
Obrazovou část knihy sestavil Josef Schwarz a doprovodil historické fotografie komentáři obsáhlejšími, než je v edici Zmizelá Praha běžné. Struktura odpovídá autorovu záměru, „aby knihu bylo možné použít jako průvodce svého druhu“. K tématu je samozřejmě přímých ikonografických pramenů pramálo, i když byl hojně využit obrazový materiál, soustředěný v legendárním díle Karla Ladislava Kukly Konec bahna Prahy. České výtvarné umění k tématu prostituce rozhodně nenabízí hojnost umění francouzského. A tak bohatý soubor historických fotografií domů a zákoutí doplňuje soubor druhý, čerpající z dobové erotické fotografie. Volné ilustrace vkládané do pevnějšího rastru topografie v celku díla opravdu fungují a kniha nemalé informační hodnoty má i působivou atmosféru. Řešit bylo třeba i další mezeru v ikonografii: Když mladá československá republika v roce 1922 zákonem č. 241 likvidovala c. a k. reglementaci, vedlo to i k likvidaci zdravotních knížek koncesovaných prostitutek. Ty máme dochovány jen z Klatov a z Českých Budějovic, nikoliv z Prahy. Působivý závěr knihy o pražských prostitutkách tak tvoří galerie v Praze narozených prostitutek českobudějovických.
V řadě Zmizelá Praha zatím zřejmě svazek autorsky nejobtížnější, o to více mě baví, s jakou elegancí si autoři poradili s úskalími tématu. Prostituce je v obrazu města patrna spíše v přenesených smyslech. Hampejz musí být ze své podstaty nenápadný, není to tedy architektonický typ a pouliční prostitutka město nedělá. Skrytost je ale nesporně tématem, které je pro pochopení města podstatné. Miluji dvojverší Jana Vodňanského z písně Puberta: Ve městě jsou budovy / a v nich život pudový. Nikdy jsem na téma městské skrytosti nečetl nic podstatnějšího.
Ale abych se vrátil ke knize: Mám knihovnu dosti rozsáhlou, ale u naprosté většiny svých knih si pamatuji, jak jsem k nim přišel, byť to většinou není ani příběh, jen to, v kterém knihkupectví nebo antikvariátu jsem je koupil. Proto mám obzvlášť rád knihy, které jsem nekoupil, ale dostal. Jejich příběh je delší o vše, co vedlo k darování knihy, a můj poměr k nim tak bohatší o další emoce. Tahle je darovaná a mám ji tak velmi rád.
(V podobě prosté osobní noty vyjde ve 4. letošním čísle Bulletinu České komory architektů, dostupném také na http://www.cka.cc/ostatni/bulletin.)

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: