Czumalova nástěnka

Prosinec 24, 2013

VÁNOČNÍ PŘÁNÍ

Filed under: Z MÉHO ŽIVOTA — V. Cz. @ 12:30 am

kp008

Konečně jsem odeslal rukopis, který se táhl jak vleklá choroba, ač chtěl vlastně jen tři dny soustředění. Jenže pěkných pár týdnů nebyly. Je příjemné, že zřejmě povinný, soudě alespoň z veřejnoprávního média, které na mne občas mluví při jídle, předvánoční chvat dokáže zaměstnat ty, kdo soustředění jinak brání. Odevzdáno a jak když se otevřou dlouho zamčené dveře: Vánoce, zítra je Štědrý den! Díky prokrastinaci (ten vlekoucí se rukopis mě fakt štval) celkem uklizeno, nakonec už dlouho nepodléhám představě, že Ježíšek nepřijde, pokud na poslední chvíli nevymalujeme a nepoložíme novou podlahu. (Nemám rád příliš přímočarý humor, ale odvolání na to, že se náš Spasitel narodil v chlévě, mě každoročně v této situaci pobaví.) Měl bych vám popřát právě teď, tohle je poslední chvíle, která mi patří, zítra se doma sejdeme všichni a už nebude čas.
Jak kolem mne přibývá lidí, kteří mají s vánočním časem potíž, snažím se svou potíž léčit. Doma vyřešeno, těšíme se na sebe a budeme spolu rádi. Stále více autoterapeuticky vzpomínám na Vánoce minulé. Rodiče to uměli. Ve věku už trochu dospělém jsem se těšil, jak budeme s otcem vařit, jak půjdu koupit kapra a pak se na něj chodit dívat do koupelny a radovat se ze štědrodenní koupele ve vaně právě kaprem uvolněné (nebojte, voda vyměněna, po společné porážce šel otec porcovat, já se koupat, pak matka smažit a otec koupat, a poté byla až do večera koupelna maminčina). Otec byl moc dobrý organizátor a hlavně vykonavatel kuchyňských prací (osobně vyznávám spíše časově marnotratnější postup, jehož instruktáží mi před časem udělala radost Anna: http://anna.ajj.cz/index.php/cely-den-v-kuchyni/) a díky tomu, zatímco se v jiných rodinách zběsile finišovalo, jsme se odpoledne chodili dosti vydatně projít liduprostou krajinou. Usiluji o to, co jsem se stal sám otcem, ale dosud se nepodařilo. Ale chvíli pod volnou Boží oblohou, kdy na vás vzpomenu, si už zjednat umím.
Snad vás jako vizuální přání nepohorší, přiživím-li zároveň vánočním přáním virtuální muzeum Z mého života. Kresbu opět nejsem schopen datovat. Soudím, že postava jsem já a právě jsem od Ježíška dostal traktor a vláček. Prošlo jich mým životem několik, tedy mi k dataci nepomohou. Ten podivný útvar vlevo je vánoční stromek, ze způsobu zobrazení bych nic nevyvozoval, i v etapě budování základů socialismu měly vánoční stromky chvíli jehličí. Lustr poznávám, ten jsme měli v chebském bytě a bylo s ním spojeno pravidelné předvánoční drama: Otec považoval za nezbytné jej vždy umýt, ale jeho konstruktér na demontáž a montáž zjevně nemyslel, takže mě tatínek vždy naučil nová slova, která jsem pak nesměl říkat. Nevím ale, zda jsme si ho už nepřivezli z Karlových Varů. Tedy osciluji s datací kolem roku 1960, kdy jsme se stěhovali. Vlak veze svícen, který stále užíváme, a konzervu ananasu. Dodnes je to pro mne vzácná vánoční chuť, pravý ananasový kompot, ne ono tehdejší šidítko z dýně a odporně syntetické ananasové tresti.
Fotografie vznikla zjevně ještě v Karlových Varech. Betlém stojí na římse krbu, který byl jako buržoazní přežitek vyřazen tělesem ústředního topení. (To my ne, byt byl služební.) Na něm visí keramické odpařovače, které šířily melancholický smrad nevyměňované, jen dolévané vody, zahuštěný nepovedenou lesní vůní, házenou do ní občas ve velkých tabletách, připomínajících Fidorku. Jak jsem měl nos nevysoko nad nimi, je to pro mne vůně dětství. Dolévání odpařovačů bylo také z prvních mi svěřených domácích prací a strach, abych nepřelil, z prvních pracovních traumat. Svůj výraz si netroufám interpretovat. Past fotografie: Mám pocit, že si tenhle Štědrý večer pamatuji. Nejspíš ne. Datace: Před 1960, nejspíš těsně.
PŘEJI VÁM POŽEHNANÉ VÁNOCE.
kat007  

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: