Czumalova nástěnka

Prosinec 31, 2013

DO NOVÉHO ROKU

Filed under: MIMO RUBRIKY — V. Cz. @ 7:51 pm

VCz_PF_2014

Rok co rok se to opakuje, ač se aktivně bráním. Jako jsem se už naučil celkem odvracet vnucované mi předvánoční stresy a z nich plynoucí deprese, s odkazem na to, že můj rok je rok akademický, odmítám silvestrovské a novoroční bilance a předsevzetí. To druhé už zvládám, ale jak stárnu, minulé dotírá. Můžu být ale s bilancí hotov raz dva. Kdybych chtěl být patetický, napsal bych, že v mém životě to byl rok potvrzující víru, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Protože nechci, omezím se na konstatování, že lež a nenávist vypadly z mého života. Mluvit o vítězství by bylo v rozporu s realitou. Ale stejně to byl dobrý rok. Nejspíš jsem nikdy tolik nepracoval, nikdy za to nebyl tak málo placen, ale nikdy mě to tolik nebavilo.
            Víc mě každoročně trápí bilance krátkodobější: Když se člověk konečně předvánočně vyváže z pracovních povinností, zdá se před ním široce otevírat zelené údolí, jen zvolna stoupající ke kosmicky nekonečnému prostoru. Šalba střídy časů: „Teď už to nestihneme, ale mezi svátky se na to pořádně podívám.“ Ještě se nenabažíte válení v hebké trávě údolí a hledění do modré oblohy s líně plynoucími beránky, když se rozlehlost údolí promění ve skalní soutěsku stále se zužující. Cestu náhle zahradí další skalní stěna, z oblohy křivolaká tenounká stužka, nad hlavou rachotí uvolněné kamení, puklinami fučí chlad, ale za krk horce dýchá všednost, která nás v té slepé chodbě dohnala. Hranička připravených knih nedotčena, e-maily nevyřízeny, novoročenky nerozeslány, úklidy nedokončeny, věci, na jejichž dodělání v klidu jsme se těšili, už zase honíme poslední noc před termínem. Zase jedno překročení hranice bez toho, aby se cokoliv změnilo, zase jeden svátek příliš krátký. Za kopcem čeká stejná krajina. Smutek i útěcha.
            Každoročně mě stresuje především nesplnění předsevzetí nikoliv novoročního: Chtěl bych využít novoročenky k tomu, abych s každým jejím adresátem alespoň na dálku chvíli pobyl, formuloval pro něj něco potěšitelného a ryze individuálního. Už mi nezbývá, než zase využít výhod blogu a popřát vám vše dobré v novém roce hromadně. Všem, které jsem v tom starém zanedbával, neodpověděl jim na e-mail či zapomněl zavolat zpátky poté, co jsem jim nezvedl telefon, prosím za odpuštění. Chtěl bych slíbit nápravu, ale hrozí, že bych se tím propadl do výše odmítnutých novoročních předsevzetí.
            Zakážu si také interpretovat letošní novoročenku, jen prozradím, že je z dosud nedokončeného rozsáhlejšího cyklu, kterému zatím říkám La Grande Odalisque. Interpretace, kdybych si ji dovolil, by se ale u obrazu, který namaloval v roce 1814 Jean Auguste Dominique Ingres, nezastavila.

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: