Czumalova nástěnka

Únor 16, 2014

JEDNÍM KLIKEM

Filed under: CO JSEM SI DOMŮ PŘIVLEKL — V. Cz. @ 6:40 pm

Elektricke podniky

I když spíše registruji, co všechno se mění k horšímu, nelibuji si v tom a vyhledávám trendy opačné. Nabažit se nemohu například proměn způsobů, jimiž se dnes píše o architektuře. Na jedné straně sice orgie povrchnosti hvězd lesklých časopisů, které našinec dbalý elementární dietetiky ducha stejně do ruky nevezme, na druhé ale přibývá autorů, kteří mají k architektuře nejen co říci, ale navíc to umějí říci. Neokázale a vtipně. Kdo má co říci, nemusí se schovávat za komplikované formulace a zaumný jazyk, který simuluje odbornou kompetenci. S radostí si teď čtu krásnou knížku Pavly Melkové Prožívat architekturu (Řevnice: Arbor vitae, 2013), chci ale, než se k ní vrátím, vaši pozornost obrátit k jinému dílu:
          Čtveřice (?) studentů (?), krytá vtipným mixem jmen Pavel Gebrian, David Švácha, František Lukeš a Zikmund Vávra, vytvořila impozantní (385 stran) dílo Architekturní triky: Maskování kapacit: Jak udělat velký dům nenápadným? Hluboce analytické, vtipné, ironické a sebeironické. Provedená typologie je vlastně kusem učebnice gramatiky architektury, o jaké už léta sním. Neomezuje se na přímočaré odkrytí fines, z nichž tu, nazvanou autory suknička, demonstruje palác Elektrických podniků hl. m. Prahy (Adolf Benš – Josef Kříž 1927 – 1935), který jsem zvolil jako obrazový úvod. Domýšlí téma až k odkrytí paradoxů, jež stojí u podstaty města. Nejen toho, který notoricky znáte z mých přednášek: Chceme bydlet na samotě u lesa a zároveň mít blízko na nákupy, do práce, do kina, do kavárny, k přátelům. Je třeba domýšlet dál: To, co nám vadí, jsou lidé. Chceme žít ve velkoměstě, ale nikoho nepotkat.

          Podívejte se: http://issuu.com/czzz/docs/maskovani_kapacit

          Mluvil jsem o těch, kdo mají co říci a umějí to říci. Zařazení autorů Maskování kapacit do této kategorie mi ztěžuje jejich nakládání s jazykem. Dílu jinak myšlenkově brilantnímu a obrazově opulentnímu by prospěla jazyková redakce. Jistou ledabylost formulací provází nejspíš manifestační ignorování shody podmětu s přísudkem, které čtenáře s jazykovým citem nutí prožívat vedle intelektuálního vzrušení i chvíle děsu. Problém dobrého mladého vína v nemytém půllitru.

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: