Czumalova nástěnka

Únor 16, 2014

U3V PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 18. ÚNORA 2014

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 10:20 pm

n010

Konec I. světové války a vznik Československé republiky přinesl mohutný příliv nových obyvatel do jejího hlavního města. I když se mladý stát dosti úspěšně snažil řešit stupňující se bytovou nouzi mnohostrannou stimulací bytové výstavby, vyžadovalo to určitý čas. Nové státní instituce potřebovaly ale úředníky hned a bylo tak třeba sáhnout i k opatřením nouzovým. Dejvice, velkoryse budované podle urbanistické koncepce Antonína Engela, tak příznačně svedly do jednoho prostoru nejen budovy vysokých škol a generálního štábu, ale také rozsáhlou provizorní úřednickou kolonii. Tvořily ji tři desítky domů, levně stavěných s převahou dřeva počátkem 20. let podle projektu Rudolfa Hraběte na pozemku mezi dnešními ulicemi Evropská, Gymnasijní a Generála Píky, východní hranice ležela přibližně na úrovni, kde se dvakrát zalamuje Kafkova. Počítalo se s brzkým blokovým zastavěním území. Trvalost provizorií je ovšem jedním z atributů nejen Prahy, ale naší reality obecněji. (Krutý vtip z roku 1968 učil, že u nás je jednotkou dočasnosti 1 furt.) Úřednická kolonie tak zanikla až v polovině 70. let, kdy se stavěla automatická telefonní ústředna (Jindřich Malátek – Jiří Ei­senreich – Václav Aulický – Jaromíra Eisman­nová 1975 – 1980). Na území kolonie stojí také dnes o dvě budovy rozšiřovaný hotel Diplomat a administrativní budova E-gate (Jan Schindler, Petr Ekštein / 4a architekti 2005 – 2007). Telefonní ústředně hrozí přestavba na obří administrativní budovu Telehouse s 20 000 m2 kancelářské plochy, při bývalé východní hranici kolonie má vyrůst další administrativní budova Evropská 11 (17 000 m2 kancelářské plochy). Sečtu-li parkovací stání v podzemních garážích stavěných a plánovaných budov, dojdu k děsivému číslu 882 (Diplomat: 439, Telehouse: 200, Evropská 11: 243). (Připomínám, že problematice Dejvic a Bubenče je věnováno 1. číslo loňského ročníku Věstníku Klubu Za starou Prahu: http://www.zastarouprahu.cz/base/vestniky/pdf/vestnik-2013-1.pdf. Leták o chystaných stavbách ke stažení zde: 120912_zeleni_cervena_web ) Úřednickou kolonii dnes připomínají už jen dvě dosud zachované budovy a jejich počet se záhy zmenší na polovinu. Obě uvidíme během nejbližší přednášky.

V ÚTERÝ 18. ÚNORA 2014 SE SEJDEME VE 14.00 U POMNÍKU RABÍNDRANÁTHA THÁKURA V PARKU RABÍNDRANÁTHA THÁKURA (PŘI VYÚSTĚNÍ THÁKUROVY DO EVROPSKÉ). TĚŠÍM SE NA VÁS.

(Fotografie zachycuje podobu kolonie někdy kolem roku 1950. Reprodukuji ji z knihy Kateřiny Bečkové Zmizelá Praha: Dodatky III. Praha – Litomyšl: Paseka, 2004.)

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: