Czumalova nástěnka

Únor 19, 2014

U3V PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 25. 2. 2014

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 11:37 am

P6183_Dejvice_Jaselska_1917

Páteří naší příští trasy bude Dejvická ulice, jedna z historických tras, vycházejících z Písecké (Bruské, Karlovy) brány. Směřovala přes dnešní Vítězné náměstí a třídu Jugoslávských partyzánů na Terezín. Dejvická ulice na pohlednici z roku 1917 ale není dnešní Dejvická ulice. Tak se od svého vzniku v roce 1911 jmenovala přímá ulice s výstavnými nájemními domy rovnoběžná s horní částí dnešní Dejvické, ale nakonec se s ní setkávající, protože se Dejvická zalamuje. V roce 1925 byla přejmenována na Švecovu, za okupace se jmenovala Brömsova (podle malíře a grafika, profesora pražské Akademie), po osvobození se vrátila k pojmenování podle plukovníka Josefa Jiřího Švece a nakonec v roce 1951 dostala dnešní jméno Jaselská podle bojiště 2. světové války. I tam se příště podíváme. (Myslím samozřejmě Jaselskou ulici, ne město Jasło v Polsku, Województwo podkarpackie).
Na pohlednici je pro Jaselskou ulici typický soubor secesních domů novoměstského stavitele Rudolfa Kestřánka, zleva čp. 286/XIX s restaurací U Líbalů z let 1910 – 1911 na rohu Jaselské a Srbské, čp. 285/XIX z roku 1910 a čp. 284/XIX z téhož roku. Na křižovatce s Bubenečskou pak stojí krásná ukázka geometrické secese, dům čp. 291/XIX (František Kavalír, Josef, Jaroslav a Vratislav Mayerovi 1910 – 1911), který už jsme viděli z Bubenečské.
Dnešní Dejvická nebyla původně jedinou ulicí, část od Vítězného náměstí po ústí Jaselské se jmenovala Na hutích, odtud k ulici Pod kaštany Havlíčkova. Havlíčkových bylo ve Velké Praze příliš. V roce 1925 se proto spojily ulice Havlíčkova a Na hutích s úsekem dnešní Evropské až po Bořislavku a na celou ulici se přeneslo jméno dnešní Jaselské, tedy Dejvická. Tento stav trval do roku 1932, kdy byla ulice znovu rozdělena, část od Vítězného náměstí po ulici Pod kaštany ponechána jako Dejvická a druhá část od náměstí po Jenerálku nazvána Velvarskou. Dejvická už jméno nezměnila, jen v letech 1946 – 1950 se jmenovala Montgomeryho. (V Praze neobvyklá stálost vynikne ve srovnání s úsekem za náměstím: Z Velvarské se v roce 1946 stala Žukovova a v roce 1962 znovu Velvarská a v roce 1967 ji prodloužili o nové úseky a přejmenovali na Leninovu. Z ní se v roce 1991 stala Evropskou.)

V ÚTERÝ 25. ÚNORA 2014 SE SEJDEME VE 14.00 NA MÍSTĚ UŽ OBVYKLÉM, POBLÍŽ VÝSTUPU ZE STANICE METRA HRADČANSKÁ U ZÁVOR CHRÁNÍCÍCH PŘECHOD PŘES KOLEJE BUŠTĚHRADSKÉ DRÁHY MEZI ULICEMI MILADY HORÁKOVÉ A POD KAŠTANY (BUDE-LI PADAT NĚCO MOKRÉHO A STUDENÉHO, RADĚJI V HORNÍM VESTIBULU STANICE METRA POBLÍŽ VÝSTUPU NA DEJVICKOU). TĚŠÍM SE NA VÁS.

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: