Czumalova nástěnka

Březen 1, 2014

U3V PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 4. BŘEZNA 2014

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 2:42 pm

Byt

Slíbenými fotografiemi se ještě vracím k domu Zemské banky na náměstí Svobody. Projekt Janákova žáka Richarda Ferdinanda Podzemného (1907 – 1987), realizovaný v letech 1936 – 1938 (stavební povolení vydáno 12. 12. 1936, kolaudace 22. 12. 1937, resp. 20. 1. 1938), vzešel z užší soutěže, vypsané ředitelstvím Zemské banky na dům s byty do 80 m2, obchody a garážemi. Manifestoval výtvarné i technické možnosti nové architektury, spojoval výhody individuálního a kolektivního bydlení. Po období, kdy se architektura programově rozešla s malířstvím a sochařstvím, je zde obnovena tradiční spolupráce: Jan Bauch navrhl leptaná skla nad vchodem a spolupracoval s Janem Laudou na reliéfech na bočních stěnách vstupního prostoru, do něhož byla osazena také socha klečící ženy s dítětem, dílo Bedřicha Stefana.
Na fotografiích, otištěných v I. ročníku časopisu Architektura v roce 1939, je interiér jednoho z bytů, dva pohledy na střešní terasu a dvorní průčelí, připojuji půdorysy přízemí, typického patra a střešní terasy.
V ÚTERÝ 4. BŘEZNA 2014 SE SEJDEME VE 14.00 PRÁVĚ PŘED DOMEM ZEMSKÉ BANKY ZVANÝM „SKLEŇÁK“ NA NÁMĚSTÍ SVOBODY. TĚŠÍM SE NA VÁS.
Následující přednášku 11. března nám komplikuje promoce mé dcery. Nechci přednášku rušit, proto navrhuji, abychom se sešli (a tedy poté i rozešli) s hodinovým posunem, tedy začali v 15.00 a skončili v 16.30. Zvažte, prosím, své časové možnosti, v úterý se podle toho definitivně rozhodneme.
Dvorni priceliStresni terasaStresni terasa2Pudorys prizemiPudorys typickeho patraPudorys stresni terasy

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: