Czumalova nástěnka

Duben 4, 2014

U3V PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 8. DUBNA 2014

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 4:00 pm

Hotel Praha

Hotel Praha byl postaven podle projektu, který vzešel z vítězného soutěžního návrhu Arnošta Navrátila, Jaroslava Paroubka, Jana Sedláčka a Luďka Todla. O jeho stavbě rozhodly stranické orgány v roce 1971, slavnostní otevření se konalo v roce 1981. Primárně sloužil ubytování zahraničních delegací a stavba tak musela vyhovět vysokým nárokům na zajištění jejich bezpečnosti i potřebě mezinárodní reprezentace úrovně československé architektury, designu, stavebnictví a průmyslu. Kapacita činila 136 pokojů, z toho 52 apartmá, bohatá byla i nabídka salonků, konferenčních sálů a relaxačních prostor. Mimořádný luxus zařizovacích předmětů kontrastoval s minimálním zastoupením malířských a sochařských děl. Stavba hotelu tehdy stála 800 000 000 Kčs.
          Hotel přešel v roce 1990 do majetku města, městská část jej roku 2002 za 500 000 000 Kč prodala společnosti Falkon Capital. Od počátku loňského roku byla vlastníkem společnost Maraflex. Nehodlala budovu dále provozovat jako hotel a rozlehlou zahradu chtěla zastavět obytnými domy, hotel samotný buď zbourat nebo přestavět rovněž na luxusní bydlení. V polovině roku se pak objevila zpráva, že hotel koupila společnost PPF Petra Kellnera, aby jej zbořila a v zahradě postavila základní a střední školu Open Gate. V prosinci začaly vyklízecí práce, v lednu letošního roku práce demoliční. Bourá se podle platného povolení, přes kvalitní podnět a posléze návrh a nemalé aktivity odborné veřejnosti a občanských iniciativ nebylo zahájeno řízení o prohlášení hotelu za kulturní památku, ani se nikdo neodvolal proti rozhodnutí stavebního úřadu o demolici. Bourá se v mnoha ohledech výjimečná stavba 70. let minulého století, kdy u nás zase tak moc kvalitní architektury nevznikalo.

Půjdeme se na to podívat. V ÚTERÝ 8. DUBNA 2014 SE SEJDEME VE 14 HODIN NA STANICI TRAMVAJÍ č. 2, 20, 26 HADOVKA. TĚŠÍM SE NA VÁS. Těším se také, že už snad budu zdráv. A omlouvám se všem, kdo odešli po první dohodě, Vítězné náměstí se ukázalo jako místo pro setkání krajně nepříjemné, proto jsme je ještě usnášeníschopní rychle za jiné vyměnili.

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: