Czumalova nástěnka

Listopad 23, 2014

U3V FS ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 25. LISTOPADU 2014

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 11:13 pm

Brevnov 01Břevnov má jeden počátek v čase, ale několik počátků v prostoru. Benediktinský klášter založili v roce 993 kníže Boleslav II. a sv. Vojtěch, druhý pražský biskup, a poblíž něho vznikla vesnice Břevnov. Nelze vyloučit (ale ani potvrdit), že její jádro v čase dokonce klášteru předcházelo. Kolem klášterního dvora se později vyvinula vesnice Tejnka, ležící podél silnice z Prahy do západních Čech a na Norimberk (v trase dnešní Bělohorské). K roku 1785 bylo v Břevnově 29 čísel popisných, Tejnka měla spolu se samotou Závěrka popisných čísel 13. Až koncem 18. století vznikla dále na jihozápad osada na místě zaniklé vsi Kuromrtvy. V 19. století se pro ni stabilizovalo jméno Malý Břevnov a původní vesnice se pro rozlišení označovala Velký Břevnov. V roce povýšení Břevnova na město, tedy 1907, byly již sjednoceny. K Velké Praze byl Břevnov 1. 1. 1922 připojen se 492 domy a 12 752 obyvateli (12 586 Čechy, 67 Němci a 3 Židy) jako část Prahy XVIII.

Na snímku z roku 1943 se díváme ústím Markétské uličky na břevnovskou náves, dobře viditelnou na detailu mapy stabilního katastru z roku 1840. V úterý se půjdeme kromě jiného podívat, co z návsi zbylo.

V ÚTERÝ 25. LISTOPADU 2014 SE SEJDEME VE 14.00 PŘED VSTUPEM DO BENEDIKTINSKÉHO ARCIOPATSTVÍ SV. MARKÉTY V BŘEVNOVĚ (TRAMVAJ Č. 22 A 25, ZASTÁVKA BŘEVNOVSKÝ KLÁŠTER). TĚŠÍM SE NA VÁS.

Brevnov 02

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: