Czumalova nástěnka

22 února, 2015

U3V FSv ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 24. ÚNORA 2015

Petriny019Vracím se ještě jednou na Pohořelec slíbeným připomenutím již neexistujícího pomníku, které jsem slíbil také účastníkům sobotní procházky 21. února.

Mladá Československá republika to s budováním své legitimity a identity neměla snadné. Nezbývá mi, než problém zjednodušit, musím-li námět na knihu směstnat do pár vět. Podstatná potíž spočívala ve Velké válce, která samostatnost přinesla. Češi v ní bojovali v uniformách všech jejích účastníků. Přirozeně se stavělo na těch, kdo republiku vybojovali na habsburském mocnářství, a bylo třeba se přenést přes jisté morální dilema: Byli to v naprosté většině zároveň ti, kdo zradili svou vojenskou přísahu. V morálně erodované mysli současníka to zas tolik neznamená, ale republika vznikla v době, kdy vojenská čest ještě něco znamenala. Obecné principy příliš nefungují, je užitečné je personifikovat. Potřebu národních hrdinů ale nemohli naplnit velcí váleční hrdinové, jako byli například Linienschiffsleutnant Rudolf Singule, který velel potopení italského křižníku Giuseppe Garibaldi, těžkému poškození britského křižníku Dublin a se svou ponorkou vyřadil z boje dalších 10 lodí, celkem 17 561 BRT, či letecké eso Hauptmann Otto Jindra, který v roce 1916 dokázal svým dvouplošníkem potupně rozprášit slavnostní přehlídku ruských vojsk před carem Nikolajem II.
S hrdiny příliš nakládat neumíme, příznačnější jsou pro naše chápání vlastních dějin postavy mučednické. Nepřekvapí tak, že mladá republika našla svého hrdinu-mučedníka v plukovníku Ševcovi. Josef Švec se narodil v roce 1883 v Čeňkově u Třešti. Studoval na gymnasiu v Pelhřimově, absolvoval učitelský ústav v Soběslavi a jako učitel tělocviku pak působil na obecné škole v Třebíči. Tady zanechal výraznou stopu i v místním Sokole, odkud byl také v roce 1911 vyslán jako sokolský cvičitel do Ruska. Válka jej zastihla v Černomoří, kde nejprve učil tělocvik na obchodní akademii v Jekatěrinodaru (dnes Krasnodar) a poté působil v Gelendžiku na pobřeží. Odtud se dostal do Kyjeva, vstoupil jako dobrovolník do České družiny. konvertoval k pravoslaví a přijal křestní jméno Georgij. V bitvě u Zborova velel proslulé 8. rotě 1. střeleckého pluku, za hrdinství v bitvě prokázané byl, už jako poručík, jmenován velitelem 3. praporu svého pluku. I další bitvy věnčily mladého důstojníka slávou: Kazaň, Penza, Lipjagy, Samara. Vojenská kariéra pokračovala svižným tempem, na jejím konci najdeme Ševce jako velitele divize v hodnosti plukovníka. To už bylo v době, kdy legionáři bojovali s bolševickými vojsky o sibiřskou magistrálu. 25. října 1918, kdy demoralizovaná jednotka čelila přesile bolševiků, Ševcovi odmítli jemu podřízení velitelé splnit rozkaz. Plukovník Švec se zachoval, jak mu důstojnická čest velela: Ve svém štábním vagonu, stojícím právě ve stanici Aksakovo-Belebej, se zastřelil. Tento čin vyburcoval morálku jednotky natolik, že navzdory bolševické přesile původně odmítaný bojový úkol splnila. Tělo plukovníka Ševce bylo pohřbeno 28. října v Čeljabinsku. V roce 1933 se je podařilo československé diplomacii získat v říjnu téhož roku se tak dočkalo dalšího velkolepého pohřbu v Památníku osvobození na Vítkově. Ani tady ale nemělo klid, na podzim roku 1940 odtud muselo být znovu přemístěno, tentokrát do rodinné hrobky v Třešti.
V předvečer 10. výročí Československé republiky a Ševcova ruského pohřbu, měla v Národním divadle premiéru hra Rudolfa Medka Plukovník Švec. Ta se v následujícím roce stala předlohou stejnojmenného dvouhodinového filmu režiséra Svatopluka Innemanna. Scénář s ním napsali Josef Neuberg a Václav Wasserman, plukovníka Ševce hrál opět Bedřich Karen. Slavnostní premiéra se konala 14. února 1930. Nebyly to jediné prostředky glorifikace národního hrdiny-mučedníka, i když jmenuji ty nejúčinnější. V roce 1928 odhalili Ševcův pomník v Českých Budějovicích, dílo Otto Birmy. Pražský pomník Josefa Ševce vytvořil Otakar Švec za architektonické spolupráce Bedřicha Feuersteina. Před hlavní průčelí zeměbraneckých kasáren na Pohořelci, nesoucích už jméno Prokopa Holého, byl osazen v roce 1934. Žulový podstavec měřil na výšku 3,6 m, samotná bronzová plastika 3,75 m. Nikde jsem nenarazil na spekulaci, o níž si zcela náhodná shoda ševcovských jmen říká (a že je jinak kolem nešťastného autora pomníku generalissima Stalina vymyšleností až hanba), zato se pořád traduje tvrzení, že pomník nechali Němci za okupace na pokoji a zničil jej až komunistický režim. Jako obvykle v této zemi to není celá pravda, ale ani celá nepravda: Pomník byl odstraněn v polovině roku 1941 v rámci systematické likvidace připomínek legionářů, prováděné okupační správou. Spolehlivá kniha historiků Zdeňka Hojdy a Jiřího Pokorného Pomníky a zapomníky (Praha – Litomyšl: Paseka, 1996) uvádí další podstatné údaje: V březnu 1949 oznámilo ministerstvo vnitra pražskému národnímu výboru, že restituční komise americké armády našla v Bavorsku neporušenou Ševcovu sochu a dala ji dopravit do skladiště v Děčíně-Podmoklech. Průvodní spisy se ale ztratily dříve, než proběhlo předání do depozitáře vojenského muzea, a plastika byla nenápadně zlikvidována. Naplnila se tak smutná logika: Vinu za odepření poslušnosti, na něž plukovník Švec reagoval sebevraždou, připisoval oficiální výklad bolševickým agitátorům.
Sbor pro obnovu pomníku plk. J. J. Švece na pražském Pohořelci předvedl 18. prosince 2012 na Žofíně zastupitelům městské části Praha 1 model pomníku, výsledek rekonstrukce provedené Petrem Holubem, a nepolevuje v úsilí o jeho obnovu.

Zdroj obrázku: BEČKOVÁ, Kateřina. Zmizelá Praha. Hradčany a Malá Strana. Praha: Schola ludus – Pragensia, 2000, obr. 57 na s. 77.

V ÚTERÝ 24. ÚNORA 2015 SE SEJDEME VE 14 HODIN NA ZASTÁVCE TRAMVAJE Č. 25 HLÁDKOV. TĚŠÍM SE NA VÁS.

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: