Czumalova nástěnka

Březen 7, 2015

U3V FSv ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 10. BŘEZNA 2015

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 6:13 pm

kh006Fotografii z cyklu Vzpomínky vytvořil Josef Sudek v roce 1956 v zahradě rodinného domu svého přítele architekta Otto Rothmayera ve Střešovicích. Není zdaleka jediná, kouzelná zahrádka či zahrádka pana kouzelníka, jak jí Josef Sudek říkal, patřila k jeho oblíbeným místům a Rothmayerův zahradní nábytek z betonářských železných prutů s bílým nátěrem je častým významovým a prostorotvorným aktérem Sudkových fotografií. Vlastní rodinný dům postavil Otto Rothmayer (1892 – 1966) na nejzazším okraji nové vilové čtvrti nad hranou svahu, prudce spadajícího k Veleslavínu. V úterý se nám o kus dál, z Norbertova, připomněl výhled na Říp a kopce Českého středohoří, který se odtud otvíral, než dům přerostly stromy. Výspu v relativně volné krajině, již přibližuje slíbený snímek nevalné technické kvality, ale město brzy pohltilo, v těsném sousedství domu se v březnu 1936 začala podle projektu Bedřicha Adámka stavět rozlehlá Masarykova vojenská nemocnice.
Zbývá zasadit dům do souvislostí Rothmayerova života a díla: Stavěl se v letech 1928 – 1929 a další stavební fáze proběhla v roce 1933. Když stavba začala, byl Rothmayer už šest let zaměstnán na Stavební správě Pražského hradu a zastupoval tu svého často nepřítomného učitele Josipa Plečnika. Právem se těšil jeho důvěře a tak při úpravách Pražského hradu a lánského zámku zdaleka nešlo o mechanické provádění Plečnikových návrhů. Míra pochopení a souznění je nebývalá a zajistila i stylovou kontinuitu přestavby Hradu monarchického v Hrad demokratický poté, co jej Josip Plečnik opustil a Otto Rothmayer tu realizoval své největší projekty, tedy mezi léty 1935 a 1951. Jeho dílo mimo Pražský hrad a Lány není rozsáhlé, rodinné domy postavil jen tři: Kromě vlastního střešovického ještě letní dům Otakara Hatleho v Káraném nad Jizerou (1925) a dům s ateliérem sochařky Hany Wichterlové u Prostějova (1928). V obou případech nešlo o běžné klienty, ale o blízké přátele a spolupracovníky: Firma Hatle provedla řadu Rothmayerových návrhů v kovu, včetně zmíněného železného nábytku, plodem přátelské spolupráce s Hanou Wichterlovou je například pamětní deska Ference Liszta na fasádě staroměstského domu Platýz (1956).
Nemohu nevyužít příležitosti k připomenutí další významné osobnosti s domem spojené: Na sklonku roku 1930 si Otto Rothmayer do nového domu přivedl novomanželku Boženu, rozenou Hornekovou (1899 – 1984), a v roce 1932 se jim tu narodil syn Jan. Když se dům stavěl, spolupracovala jeho nastávající s Janem Vaňkem a Zdeňkem Rossmannem na manifestační brněnské Výstavě moderní ženy a na publikaci Civili­sovaná žena, k níž přispěla návrhem radikální reformy ženského šatníku, založené na kalhotách. Měla už v té době za sebou šest let studia na pražské Uměleckoprůmyslové škole, mimo jiných u sochaře, skláře a glyptika Josefa Drahoňovského a sochaře Jaro­slava Horejce, a sedmileté působení na rodinné škole ve Velkém Meziříčí. Odtud přešla do Bauhaus následující Školy uměleckých řemesel v Brně a v Praze pak v roce 1934 nastoupila do Školského ústavu pro domácký průmysl, kde s válečnou cézurou působila až do roku 1957. Sešly se tak dvě významné osobnosti nejen umělecké, ale také učitelské. Božena Rothmayerová vychovala několik generací textilních výtvarnic, především krajkářek, Otto Rothmayerovi se tak dlouhé možnosti pedagogického působení nedostalo, jako profesor užité architektury na Uměleckoprůmyslové škole působil jen v letech 1946 – 1951.
Jako modelovou ukázku z díla Boženy Rothmayerové vybírám ručně paličkovanou krajku o formátu 300 × 147 cm ze sbírek Vyšší odborné školy textilních řemesel a Střední umělecké školy textilních řemesel v Praze, jejichž vedení zároveň děkuji za laskavé svolení k publikaci. Sudkovu fotografii reprodukuji ze souboru Josef Sudek, který vydalo v roce 1976 v Praze nakladatelství Pressfoto

V ÚTERÝ 10. BŘEZNA 2015 SE SEJDEME VE 14 HODIN NA ZASTÁVCE TRAMVAJÍ Č. 1 A 18 BATERIE. TĚŠÍM SE NA VÁS.

bi006zaclona_nahled_2 (2)

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: