Czumalova nástěnka

Duben 4, 2015

U3V FSv ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 7. DUBNA 2015

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 10:23 pm

pch017Slíbil jsem vám připomenout podobu vrcholu petřínské rozhledny v době předtelevizní. A protože musím po svátcích odevzdat obludné množství textů, které již odevzdány být měly, začetl jsem se s chutí do brožurky dr. Viléma Kurze, c. k. profesora, šéfredaktora Časopisu turistův a člena správní rady Družstva rozhledny na Petříně, vydané Klubem českých turistů pod titulem a podtitulem Lanová dráha a rozhledna na Petříně. Vzpomínka na jejich vznik a stavbu za příležitosti jejich slavnostního otevření v den 20. srpna 1891.
Podělit se s vámi musím alespoň o výšková srovnání rozhledny, čnějící do výšky 60 metrů ze základny v nadmořské výšce 324 metrů, která vycházejí z analýz městského inženýra Václava Machulky: „Ze srovnání toho vyšlo na jevo, že věž Svatovítská, sáhající do výše 350 m, převýšuje první patro rozhledny toliko nepatrně, zůstávajíc plně o 34 m za vrcholem naší rozhledny, ano i dostavěná věž bude ještě o 5 m nižší nežli rozhledna. Vzhledem k věži Eiffelově vyšlo na jevo, že tato, ač měří 300 m do výše, ční toliko na 335 m nad moře a tudíž jen 15 m nad Petřín, nedosahujíc ani prvního patra rozhledny. Pokud pak se týká relativní polohy rozhledny, jest zajímavo, že pozorovatel na rozhledně bude skoro 200 m (197 m) povýšen nad hladinou Vltavy, 198 m nad nejnižší (Klimentskou) ulicí a 91·5 m nad nejvyšší ulicí Pražskou, nad Pohořelcem.
Na s. 15 pak Vilém Kurz popisuje vrchol rozhledny: „Ve výši 53 m jest upravena nejvyšší galerie úplně zaskleněná o 6·5 m průměru. Aby pak sklo v oknech nerušilo krásu vyhlídky, užito jest skla zrcadlového, broušeného a bezvadného, jímž i dalekohledem hleděti lze. Nad ní pod bání umístěny jsou kladky pro vytahovadlo a nejvýše v 60 m vznáší se Česká koruna se železnou tyčí, zároveň to hromosvodem a žerdí praporeční.“ Což dokládám jednak dobovou pohlednicí, jednak výkresem ing. Františka Prášila, vrchního inženýra Pražské mostárny. Pohlednice také připomíná, o kolik vyrostly stromy, tedy o kolik se dnes zdá rozhledna nižší.

V ÚTERÝ 7. DUBNA 2015 SE SEJDEME VE 14.00 NA SMÍCHOVĚ NA NÁMĚSTÍ 14. ŘÍJNA PŘED HLAVNÍM PRŮČELÍM KOSTELA SV. VÁCLAVA (METRO B, TRAMVAJE 7, 9, 10, 12, 14, 16, 20, STANICE ANDĚL). TĚŠÍM SE NA VÁS.
pch016

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: