Czumalova nástěnka

Duben 11, 2015

PORTHEIMKA

Filed under: KF FAMU - PRAHA 5, U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 9:05 pm

Kresba ak. arcpch021h. Michala Brixe z knihy Milady Vilímkové Stavitelé paláců a chrámů. Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové (Praha: Vyšehrad, 1986, s. 153) rekonstruuje původní podobu zahradního průčelí letohrádku, který si v letech 1725–1728 postavil na konci rozlehlé zahrady Kilián Ignác Dientzenhofer. Časové určení se opírá o fresku Václava Vavřince Reinera Bakchanálie, datovanou autorem 1729. Dientzenhoferovi dědicové roku 1751 prodali letohrádek Felicitě Nellové z Nellenbergu, o pět let později jej už najdeme v majetku Franze Leopolda Buquoye de Longueval. Ten rozšířil zahradu a nechal v ní postavit voliéru a skleník. Po něm také usedlost nesla nějaký čas jméno Bukvojka. Využití se pak rychle střídalo: sklad buquojského hyalitového skla, hostinec, továrna na cikorku Ferdinanda Delorma. V roce 1828 vydražili letohrádek Moses a Juda Porgesové, kteří již měli v sousedství kartounku, a roku 1855 jej prodali příbuzným, Heinrichovi, Wilhelmovi a Eduardu Porgesovi z Portheimu. Porgesové z Portheimu se ve 30. letech následujícího století marně snažili letohrádek a zbytek zahrady, pro něž se už vžilo jméno Portheimka, prodat. A tak, za okupace konfiskovány, a po osvobození přešly do rukou státu. Nějaký čas se tu bydlelo, po opravě a zpřístupnění zahrady v letohrádku vznikla Galerie D a pracoviště Státního ústavu pro rekonstrukci měst a památkových objektů.
pch022

 

 

 

 

 

Fotografie Jindřicha Eckerta, pořízená někdy kolem roku 1870, ukazuje zahradní průčelí ještě s oběma křídly.
(Zdroj reprodukce: JUNGMANN, Jan. Smíchov – město za Újezdskou branou. Praha: Muzeum hlavního města Prahy, 2007, obr. 64 na s. 38.)

pch020

 

 

 

 

 

 

Na výřezu situačního plánu Smíchova z roku 1838 už je vila Kinských (Heinrich Koch 1827–1834), hotovy jsou i struktura její zahrady (Franz Höhnel od 1828) a další budovy v ní. Mezi Újezdskou branou vpravo a dnešní křižovatkou U anděla na levém okraji výřezu je ještě patrna struktura šlechtických a měšťanských zahrad včetně té dříve Dientzenhoferovy, dalšími majiteli ještě rozšířené. Také letohrádek již rozšiřují obě symetrická křídla, na jižní, později (1884) odbourané při stavbě kostela sv. Václava, ještě kolmo navazuje křídlo východní. Přes kostel sv. Jakuba někdo později nakreslil půdorys nového farního kostela, ten se ale nakonec postavil vedle Portheimky.
(Zdroj reprodukce: Historický atlas měst České republiky, sv. č. 24: Praha-Smíchov. Praha: Historický ústav Akademie věd ČR, 2013, mapový list č. 15.)

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: