Czumalova nástěnka

Květen 16, 2015

POŠKOLNÍ VÝLET

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 7:28 pm

richterDíky panu Janu Ptáčkovi máme i letos krásnou fotografii třídy na závěr školního roku (https://plus.google.com/photos/116330419037599413357/albums/6062361211503294273?banner=pwa), dopřejme si tedy i malý školní výlet. A protože školní výlet má být ve vztahu ke zbytku školního roku kontrastní, nebudeme chodit do kopce a vůbec nikam a památek Velké Prahy se výlet týká jen tím, že jsem jej slíbil před domem Otto a Boženy Rothmayerových. Elitní skupinku zájemců o krajky na něj zvu dílem, jehož výběr navazuje na naši debatu o genderové podstatě krajkářství. Paličkovanou stolní pokrývku o průměru 90 cm vytvořil v roce 1958 Rudolf Richter (1918 – 1984). Sbírka dnešní Vyšší odborné školy textilních řemesel a Střední umělecké školy textilních řemesel (původně Státní ústav školský pro domácký průmysl, později Školský ústav umělecké výroby), na niž se půjdeme podívat, obsahuje kolem 250 jeho děl. Působil tu v letech 1936 – 1974. Uvidíme krajky nejen Richterovy, nejen paličkované a nejen krajky.

V ÚTERÝ 19. KVĚTNA 2015 SE SEJDEME VE 14.00 PŘED UVEDENOU ŠKOLOU NA ADRESE U PŮJČOVNY 9. (Roh ulic U půjčovny a Jeruzalémská proti Jubilejní synagóze. Nejblíže je sem ze zastávky tramvají č. 3, 9, 14, 24 Jindřišská nebo ze stanice metra C Hlavní nádraží.) TĚŠÍM SE NA VÁS.

Protože je to školní výlet, i když po škole, dopustím se ještě poučení na cestu. Vybírám z pátého svazku Školy ženských prací ručních, který pod titulem Pletivo vydal Spolek učitelek v Praze pod dohledem Komitétu paní pro dozírání na vyučování průmyslné při českých dívčích obecných a měšťanských školách v Praze v roce 1882 nákladem Karla Bellmanna. Sepsaly redaktorka Anna Srbová-Lužická a spolupracovnice Barbora Červenková, Bohumila Klimešová a Julie Pohlová.

            Nejkrásnější, nejjemnější a nejvzácnější ženská práce ruční jest krajka.

            Kouzelná téměř krása krajek uvádí nás mimovolně do říše bájí, kde vládne a pracuje ruka čarovná; cena jejich vysoká pak do síní bohatství i nádhery; upomínka však na původ a vznik jejich předvádí nám skutečnost života, a rázem nás svrhne do bytu chudoby. Takový je život lidský! Pro rozvoj a sílu svou žádá si protiv často křiklavých.

           Nelze nám než schvalovati, aby ženy naše učily se paličkování krajek. Každá arci nemá k tomu ani talentu, ani trpělivosti, ale nenahlížíme, proč by, jichž to těší, nemohly se prací touto umělou zabývati.

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: