Czumalova nástěnka

20 března, 2016

U3V FSv ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 22. BŘEZNA 2016

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 7:45 pm

hodk023Prof. Rostislav Švácha zaznamenal v knižním rozhovoru (ŠVÁCHA, Rostislav. Karel Hubáček. Praha: Středoevropská galerie a nakladatelství, 1996, s. 29–30.) i Hubáčkovu vzpomínku na stavbu vyrovnávací věže na Dívčích hradech:

Nepřistupoval jsem (…) k návrhům tak, že vždycky musejí být technicky udělané. Vezměte si vodárenskou věž v Praze na Dívčích hradech. Je to věž na vyrovnávání nestejně silných dodávek či rázů vody ze Želivky, mezi nimi jsou mezery a mění se jejich tlak. Voda musí nahoru do věže. Zdálo se mi nejchytřejší postavit vedle sebe tři roury, nastojato, a když jsem je už takové měl, byla z nich architektura. Věž se kýve, dali jsme tedy nahoru kyvadla, uložená do žlutého nástavce připomínajícího tvar písmene H. Za to písmeno mě v sedmdesátých letech pomlouval jeden funkcionář Svazu architektů, že jsem si postavil pomník nad Prahou. Ale já jsem si to uvědomil, až když věž sála. Mezi třemi rourami už není nic než schodiště, kterým se musíte dostat nahoru k těm kyvadlům.

hodk031Stavbu vysokou 49,85 metru tvoří tři ocelové tubusy o průměru 180 cm, spojené jako Vierendeelův nosník. Jejich tepelnou izolaci zajišťují plynosilikátové přizdívky, plášť tvoří hliníkové plechy Sidelvar, šachta schodiště je zasklena Copilitem.

Fotografií věže jako transcendentály nad Prahou připomínám její panenský stav před tím, než ji zhanobila avýtvarná konstrukce nesoucí nejrůznější antény. Alternativní návrh válcové věže ovíjené šroubovicí je rovněž Hubáčkův, druhý návrh vytvořil Dalibor Vokáč.

[Zdroj fotografií: MASÁK, Miroslav (ed.). Mašinisti / Machinists. Praha: Galerie Jaroslava Fragnera, 1996. – MASÁK, Miroslav (ed.). Architekti SIAL. Praha: KANT, 2008. – ŠVÁCHA, Rostislav (ed.). Sial. Řevnice – Olomouc: Arbor vitae – Muzeum umění Olomouc, 2010.]

hodk026hodk028hodk029

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V ÚTERÝ 22. BŘEZNA 2016 SE SEJDEME V OBVYKLÝCH 14 HODIN NA HLUBOČEPSKÉ, NA ZASTÁVCE TRAMVAJÍ č. 6, 12, 14, 20 HLUBOČEPY. TĚŠÍM SE NA VÁS.    

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: