Czumalova nástěnka

Duben 9, 2016

U3V FSv ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 12. DUBNA 2016

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 6:51 pm

hlu052TERASY A ČESKÁ MODERNÍ FOTOGRAFIE

Barrandovské Terasy se objevují v dílech zakladatelů české moderní fotografie s frekvencí, jíž vlastně nemůže konkurovat žádná jiná stavba. Max Urban připravil vyhlídkovou věží fotografům jedinečné stanoviště, z něho bylo možno ze strmého nadhledu nacházet nové a nové konfigurace křivek teras, vedených po vrstevnici, kulatých stolků, slunečníků a plátěných markýz, sluncem zalitých ploch a dlouhých stínů. Krásná příležitost, jak čitelně představit novou vizualitu jako výraz vitálního nového životního stylu. Právem se nejčastěji reprodukuje fotografie Jana Lauschmanna (1901–1991) Na Barrandově z roku 1932. Nerad chodím vyšlapanými cestami, ale je z mých nejoblíbenějších. Dolní fotografie Kavárna na Barrandovské terase z roku 1936 už patří k méně známým. Ne tak ovšem její autor Josef Ehm (1909-1989).
Na obou je dobře vidět uspořádání kulatých stolků a zahradních židlí, které navrhla Hana Kučerová-Záveská a vyrobila firma Gottwald v Brandýse nad Orlicí. Terasy disponovaly 500 stolky a 3000 židlemi v barvách barrandovské vlajky (žlutá – červená – žlutá) a personál za havlovských časů zvládal obsluhu, i pokud byly obsazeny všechny. Za slunného nedělního odpoledne obsloužilo až 70 číšníků i 6000 hostů. Na Ehmově fotografii ještě nepřišli ti ani ti, ani orchestr R. A. Dvorského do hudebního altánu.
Reprodukovanými fotografiemi jsem své oblíbené fotografy nevyčerpal. Pan Jan Ptáček zveřejnil další porci snímků z našich procházek. Adresa, na niž se z nich chodím radovat:   https://photos.google.com/share/AF1QipOpNITBTqhLfw_hEVQhZaDJ7208BepAA1OjdRx-zuC3tWbhamBaI3_UHYfMpNescg?key=al82aHhtalFIUHRqRVNETzJ0VmRtR21ybjhwdS1R
hlu053

V ÚTERÝ 12. DUBNA 2016 SE SEJDEME V OBVYKLÝCH 14 HODIN NA ULICI NA PANKRÁCI U STANICE METRA C PANKRÁC, U VÝSTUPU SMĚR BUDĚJOVICKÁ NA ROHU OBCHODNÍHO CENTRA ARKÁDY. TĚŠÍM SE NA VÁS.

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: