Czumalova nástěnka

Duben 22, 2016

U3V FSv ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 26. DUBNA 2016

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 11:11 am

mik007-11KDYŽ BYLO PANKRÁCKÉ SÍDLIŠTĚ JEŠTĚ MLADÉ

Historickou fotografií připomínám obchodní ulici na sídlišti Pankrác, když bylo ještě mladé.
Autorem urbanistického řešení sídliště (v rozsahu 70 hektarů dnešních souborů Pankrác I, Pankrác II, centrálního prostoru a parku) je Jiří Lasovský, který byl také hlavním projektantem a spolu s Jaroslavem Krčem, Vratislavem Procházkou a Jiřím Zárubou autorem architektury sídliště, konstrukce řešil František Bäumelt.

Pro lepší orientaci v připojeném půdorysu: Vyjdeme-li z nejkrajnějšího bodu vlevo, ve směru pohybu hodinových ručiček tvoří obvod dnešní ulice K sídlišti, okraj parku Na Pankráci, ulice Pujmanové, Děkanská vinice I, Na Pankráci a Na strži a V rovinách. Původní projekt, který vznikal od roku 1960, počítal s 3 287 byty pro 11 263 obyvatel. Jim měly sloužit 4 mateřské školy, 3 jesle, 3 školy, 9 budov pro obchody a služby, 2 restaurace, snack a vinárna, 1 Klub mladých a 1 zdravotní středisko. Centrum je mělo doplnit o obchodní dům, kulturní dům a kino. Růst dalších obytných souborů v okolí váhu centra mezi ulicemi Pujmanové, Hvězdova, Na Pankráci, Na strži a Milevská ještě zvýšil, místo růstu přirozené spádovosti, dané také stanicí metra, roste ale jeho autonomie. Neblahé dopady manhattanizace nejsou jen vizuální. Celkem zdravé tělo zbaveno srdce.
mik011-1

V ÚTERÝ 26. DUBNA 2016 SE SEJDEME V OBVYKLÝCH 14.00 NA NÁMĚSTÍ HRDINŮ NA TERASE PODNOŽE BUDOVY BÝVALÉHO PZO CENTROTEX NAD VÝSTUPEM ZE STANICE METRA C PRAŽSKÉHO POVSTÁNÍ. TĚŠÍM SE NA VÁS.

 

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: