Czumalova nástěnka

1 září, 2016

MÉ CHEBSKÉ ŠKOLY II

Filed under: Z MÉHO ŽIVOTA — V. Cz. @ 10:54 pm

029Tak sem jsem také chodil do školy, tady jsem trávil šest až osm hodin pět dní v týdnu deset měsíců v roce a ty roky byly čtyři. Léta největší citlivosti, zřejmě nejdůležitější pro všechno, co následovalo v dalších desetiletích, z nichž načínám už páté. Podle letopočtu to dobrá léta nebyla, 1970 – 1974, ale přeci jen trvalo, než do Chebu dorazila konsolidace se vším všudy (její náraz jsem naplno pocítil až v roce 1974 s příchodem na pražskou filosofickou fakultu), před její nevlídnou šedí nás chránili naši vesměs výborní profesoři a hlavně zájmy odpovídající věku. Jako věčně zamilovaný puberťák s básnickými a malířskými ambicemi jsem měl zkrátka jiné starosti.
Gymnasium má v Chebu středověké kořeny, latinskou školu zmiňuje už pramen z roku 1298. Škola, původně spjatá s farním kostelem sv. Mikuláše a řádem německých rytířů, se po vyhnání evangelických učitelů v roce 1629 dostala pod správu jezuitů, kteří ji podstatně rozšířili. Když byl řád roku 1776 zrušen, vedli gymnasium nadále piaristé a v podobě, kterou mu dali, vstoupilo do tereziánského systému školství.
Původní gymnasium stálo na dnešním Kostelním náměstí u ústí Školní ulice. V roce 1822 byla postupně rozšiřovaná a zvyšovaná stará hrázděná budova zbourána (o rok dříve tu byl přítomen závěrečným zkouškám Johann Wolfgang von Goethe) a na sousedních dvou městištích postavena v letech 1828–1830 nová klasicistní budova, stojící dodnes. Tady ovšem už byla za mých studentských let zvláštní škola, do gymnasia jsem chodil jinam.
124_1_1367150346_574765_maxCheb má svou poloviční Ringstraße, oblouk Goethering a Schillerring (dnešní Obrněné brigády – Komenského), kompaktněji zastavěný jen kolem středu, prochází parky s koncentrací výstavných veřejných budov. Na jedné větvi synagoga (místo ní, zničené o Křišťálové noci, je dnes hnusný panelák), knihovna, divadlo, evangelický kostel, na druhé Turnhalle (zbořena 1951) a skupina škol. Dodnes stojí velká škola, postavená v letech 1909–1910 Josefem Pascherem, a v sousedství Německá lesnická škola, vzniklá v roce 1911 přestavbou staré městské nemocnice podle projektu téhož architekta. Neexistuje už jen ta největší, ta má, Rudolfinum.
Na staveništi mezi ulicemi Schillerring, Opitzstraße a Schanzstraße (dnes Komenského, Sládkova a Májová) byl 18. srpna 1874 slavnostně položen základní kámen k chebské ústřední škole. Město tak plnilo povinnosti, vyplývající z říšského zákona o školách obecných z roku 1869. Vypsanou soutěž na školní budovu vyhrál vídeňský architekt Gustav von Korompay (1833–1907), absolvent vídeňské polytechniky, který pak v letech 1853–1858 studoval na Akademii u Eduarda van der Nüll a Augusta Sicarda von Sicardsburg. Většina jeho architektonického díla je ve Vídni, v roce 1876 získal 1. cenu v soutěži na divadlo pro Karlovy Vary, postavené ale později podle projektu kanceláře Fellner & Helmer.
flw050Jeho projekt školy v Chebu realizovala pražská firma stavitele Václava Nekvasila st. a chebský inženýr Johann Siegl. (Václav Nekvasil st. pak stavěl v letech 1877–1880 hlavní nádraží v Hofu, úspěšný byl také v Schirndingu. Chebská škola nebyla zdaleka jeho poslední školní budovou, v Praze jeho firma realizovala několik velkých školních budov podle projektů různých architektů.) Stavba byla zahájena 13. dubna 1974 a už 1. listopadu 1875 mohl děkan P. Johann Wenig hotovou školu vysvětit. Nejprve tu byla osmitřídní chlapecká měšťanská škola, osmitřídní dívčí měšťanská škola, pětitřídní chlapecká obecná škola, pětitřídní dívčí obecná škola, učitelský ústav a cvičební škola, později státní vyšší reálná škola a učitelský ústav. Budovu pojmenovala městská rada Rudolfinum na počest korunního prince Rudolfa.
Další pohyb škol už v tuto chvíli sledovat nemohu, když jsem tam studoval, byla v horním patře, kam jsme nesměli, ale chodili, než nás zastavila nová mříž, střední zdravotnická škola. Rudolfinum ale už nevypadalo jako v časech své mladosti na připojeném zobrazení z roku 1877, jehož autorem je Vinzenz Präkl, ani jako na Haberzettlově fotografii z roku 1898. Jeho symetrii narušil spojenecký nálet a při opravě byla levá část zkrácena na čtyři okenní osy a zazděna novou slepou průčelní zdí. Důstojnost své architektury tím Rudolfinum neztratilo, ale uvnitř přišlo o logiku a než jsme si zvykli na chodby nikam nevedoucí a schodiště končící ve zdi, chvíli to trvalo. Logiku ale nemělo ani to, že jsme nesměli do krásné haly s hlavním schodištěm v ose, ale museli jako ve všech školách přes smradlavé šatny ke schodištím bočním. Bylo tu pohodlně, místy tajemno, v prostorných kabinetech a několika zákoutích spousta starých pomůcek včetně odlitků fragmentů antických soch, nádherných fyzikálních přístrojů a vypelichaných vycpanin.
530Na přelomu roku 1985 a 1986 zasáhl Chebsko zemětřesný roj a 21. prosince dosáhl nejsilnější otřes hodnoty 4,6 Richterovy škály. Následky zemětřesení se spojily s následky spojeneckého náletu a budovu bylo nutno v roce 1987 vyklidit. V roce 2000 byla pak srovnána se zemí. Nová budova gymnasia, postavená poblíž druhého konce Ringstraße, už není můj příběh. To už mi je bližší to křoví.
Nepochybuji, že jsem své rodné gymnasium někdy fotografoval, a pamatuji se, že jsem je několikrát kreslil, včetně hlavního schodiště. Ale kde to je? Mohu se tak s oplakanou budovou vizuálně propojit jen bídným snímkem, jehož autora jsem také už zapomněl, kde se nacházím mezi přáteli Františkem zvaným Fendís a Miroslavem zvaným Sejrák. Nejspíš rok 1971.
Tak nám zbourali gymnasium, paní Müllerová.
flw047

 

 

Uložit

Uložit

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: