Czumalova nástěnka

Září 30, 2016

U3V FSv ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 4. ŘÍJNA 2016

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 9:27 pm

kk028FR. LHOTSKÝ, TOVÁRNA NA SPECIELNÍ CUKROVINKY

Hašlerky, tvrdé bonbony proti kašli a chrapotu, údajně vymyslel v roce 1877 jeden lékárník v Hamburku. Enrico Caruso jim prý vděčil za odvrácení momentální hlasové indispozice a před Velkou válkou je ve Vídni vyráběla firma Ericha Kirsteina jako Caruso-Hustenbonbon. Recept od něj získal František Lhotský (1884–1954) a od roku 1919 vyráběl na Královských Vinohradech bonbony, pro něž mu 13. prosince 1920 v kabaretu Lucerna propůjčil své jméno Karel Hašler (1879–1941). Výroba se roku 1923 přestěhovala do Michle, kde Lhotský o rok dříve koupil dům čp. 384/XIV s rozestavěnou dílnou v tehdejší Nerudově ulici (dnešní Magistrů). Hašlerky se rychle prosadily, Lhotský získal sousední nezastavěnou parcelu a na ní v letech 1935–1936 vyrostla nová funkcionalistická výrobní a administrativní budova s železobetonovou konstrukcí, čp. 921/XIV. Továrna nevyráběla jen Hašlerky, další cukrovinky připomeňme alespoň názvy: Mňam, Cu-krůů, Chaplinky, Luzínek, Pepinky, Tenori, Brustin, Citronella, Ex-šuměnky.
František Lhotský byl ze své továrny vyhnán bezprostředně po únorovém puči, výroba se přestěhovala do Modřan do znárodněné továrny RUPA a odtud časem do továrny Sfinx v Holešově. Tam koncern Nestlé vyrábí Hašlerky dodnes. Michelskou továrnu využívaly postupně ministerstvo národní obrany, ZPA, Elektromontážní závody a Regula, nakonec v roce 2009 prošla konverzí na byty (ORCO).

V ÚTERÝ 4. ŘÍJNA SE NEJEN NA NI PŮJDEME DO MICHLE PODÍVAT. SEJDEME SE V OBVYKLÝCH 14.00 NA PANKRÁCI NA NÁMĚSTÍ HRDINŮ, NA TERASE NA PODNOŽI CENTROTEXU (STEJNĚ JAKO 26. DUBNA, STANICE METRA C PRAŽSKÉHO POVSTÁNÍ). TĚŠÍM SE NA VÁS, STÝSKALO SE MI. RÁD SE SEJDU SE VŠEMI, KDO NAVŠTĚVOVALI PŘEDNÁŠKY V UPLYNULÝCH LETECH. ADMINISTRATIVNÍ ZÁDRHELE  NA TOM NIC NEMĚNÍ, PŘIJĎTE, VYŘEŠÍME TO.

Zdroj reprodukce: BEČKOVÁ, Kateřina. Továrny a tovární haly: 3. díl. Praha – Litomyšl: Paseka – Schola ludus-Pragensia, 2014, s. 76.

Uložit

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: