Czumalova nástěnka

Říjen 16, 2016

U3V FSv ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 18. ŘÍJNA 2016

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 8:32 pm

styl1925-79PAŘÍŽ VE VRŠOVICÍCH (A HRADCI KRÁLOVÉ)

Od dubna do října 1925 se v Paříži konala Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes za hojné a také velmi úspěšné účasti mladé Československé republiky. Reprezentoval ji především pavilon Josefa Gočára, Pavlem Janákem naplněný (až přeplněný) špičkovými uměleckořemeslnými díly národního stylu. V něm se spojila tradiční umělecká řemesla se soudobým výtvarným uměním a bezkonfliktně naplnilo zadání: Nový stát se potřeboval čitelně odříznout od rakousko-uherské monarchie a manifestovat se jako stát slovanský a zároveň jako stát moderní, příslušný západní civilizaci. Na pařížské výstavě se to podařilo. I když vycházelo z odlišných zdrojů, československé umění se tu bez problémů vřadilo do širokého, ale vnitřně bohatě diferencovaného proudu poválečného dekorativismu, který už půl století alibisticky označujeme jako art deco.
Ve Vršovicích se 21. prosince 1930 slavnostně otevíral Husův sbor Církve československé husitské. (Nedaleký katolický kostel sv. Václava posvětila Jeho nejdůstojnější Excelence ThDr. et PhDr. František Xaver Kordač, arcibiskup pražský a primas český, 21. září téhož roku.) Vršovická náboženská obec Církve československé husitské se ustavila již 30. října 1923 a od počátku usilovala o postavení sborového domu. Bohoslužby se konaly pod širým nebem a později v pronajaté místnosti vršovické reálky. Prvotní záměry se týkaly parcely při Štítného (dnešní Madridské), na níž měl Husův sbor stát v běžné uliční zástavbě. S místem ani architektonickou formou nesouhlasil patriarcha CČH ThDr. Karel husuv-sbor_2Farský, obec proto v roce 1927 parcelu prodala a koupila svažitý pozemek Na kovárně na okraji historického jádra Vršovic při Palackého, dnes Moskevské ulici. Poměrně složitou cestu k definitivní stavbě nakonec završil projekt Karla Truksy. Realizovala jej v roce 1930 za devět měsíců firma Ing. Václav Nekvasil, vedená synem zakladatele Otakarem. Vedle modlitebny, spolkové místnosti a kanceláří obsahuje hlavní budova i kolumbarium v patře. Součástí stavby je i divadelní sál s kapacitou 295 diváků, který zprvu sloužil Jiráskovu vršovickému divadlu a od roku 1935 i biografu Na kovárně (za okupace Bio Helios). Od roku 1947 tu hrála Čtenářsko-ochotnická beseda Bozděch ve Vršovicích. Divadlo bylo uzavřeno v roce 1965, postupnou rekonstrukcí se je v letech 2009–2014 podařilo plně obnovit, dnes tu působí Vršovické divadlo MANA. Projekt zahrnoval i části, které náboženské obci pomáhají financovat provoz a údržbu, byty a obchodní prostory.
Expresivní Gočárův pavilon vrcholil plastikou Jana Štursy Vítězství. Definitivní model byl hotov v roce 1921 a za čtyři roky, které uplynuly do osazení jeho nadživotní galvanoplastické zvětšeniny na československý pavilon, se plastika stala  symbolem mladé republiky. (Výstava se slavnostně otevírala 30. dubna, Jan Štursa si 28. dubna sáhl na život a 2. května střelnému zranění podlehl. Polarita jeho Raněného a Vítězství, která tak dobře fungovala v republikánské ikonografii, má i tento osobní rozměr.) Asymetrické průčelí Husova sboru do Moskevské ovládá 26 metrů vysoký symbolický maják, průčelí kolmého křídla do Sportovní ulice měla završovat velká socha Jana Husa. Zda byla vůbec zadána a proč tu nikdy osazena nebyla, se mi zjistit nepodařilo. Abych se za to tolik nestyděl, nabízím kompenzaci v podobě sochařské výbavy exteriéru pařížského pavilonu: Josef Gočár doporučil vedení města Hradec Králové, aby po skončení výstavy zakoupilo Štursovu plastiku, a citlivě ji umístil, z hlediska datování projektu dodatečně, před gymnasiem, které se tu podle jeho projektu stavělo v letech 1924–1927. Místo zde našlo i druhé sochařské dílo z průčelí pavilonu, státní znak Otto Gutfreunda. (Vítězství před Letohrádkem královny Anny je jiný odlitek a s pařížskou výstavou ani Hradcem Králové nijak nesouvisí.)

husuv-sbor_3Gočárův pavilon reprodukuji z revue Styl VI (XI), 1925–1926, s. 79, dva pohledy na zadní průčelí Husova sboru laskavě a pohotově dodal pan Jan Ptáček (jeho další fotografie z přednášky 11. 10. 2016 najdete na adrese https://goo.gl/photos/VhB3z7CUthZgR38n7), v Hradci Králové jsem fotografoval před dvěma lety.

V ÚTERÝ 18. ŘÍJNA 2016 SE SEJDEME VE 14 HODIN NA VRŠOVICKÉM NÁMĚSTÍ NA TERASE PŘED RANGHERKOU (TRAMVAJE č. 4, 22, ZASTÁVKA VRŠOVICKÉ NÁMĚSTÍ). TĚŠÍM SE NA VÁS.

img_0857img_0860img_0845img_0847

   

img_0853

Uložit

Uložit

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: