Czumalova nástěnka

Říjen 23, 2016

U3V FSv ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 25. ŘÍJNA 2016

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 8:05 pm

edenBRÁNA RÁJE
Eden „= rozkoš, příjemnost, jde-li o slovo původu hebrejského“, poučuje nás v příslušném hesle Biblický slovník Adolfa Novotného. A Písmo svaté praví: „I učinil Hospodin Bůh člověka z prachu země, a vdechl v chřípě jeho dchnutí života, i byl člověk v duši živou.  Štípil pak byl Hospodin Bůh ráj v Eden na východ, a postavil tam člověka, jehož byl učinil. A vyvedl Hospodin Bůh z země všeliký strom na pohledění libý, a ovoce k jídlu chutné; též strom života u prostřed ráje, i strom vědění dobrého a zlého.“ (Gn 2 7-9)
V roce 1922 se poprvé otevřela brána zábavního a sportovního parku Eden ve Vršovicích. Tu vidíme na prvním snímku s reklamou na mýdlo s jelenem společnosti Schicht v trojúhelném tympanonu (právě v době otevření zuřila masivní reklamní kampaň, jíž se firma Schicht úspěšně snažila zvýšit odbyt, oslabený rozpadem mocnářství). Za branou se návštěvníka ujala mírná zákruta a za ní se otevřela Velká avenue, rozšiřující se dále v ústřední prostor Náměstí národů. Této ose dominovala obří tančírna Colosseum, za ní pak byl sportovní stadion. Velká avenue procházela kolem Laguny, v níž byl proměněn rybníček pod Bohdalcem, s půjčovnou loděk a plovoucí divadelní scénou. I podél jejího druhého břehu vedla promenádní alej obklopená stánky a drobnými atrakcemi. Za ní, nejblíže k rostoucím Vršovicím, se od roku 1923 tyčila největší atrakce, pětikilometrová horská dráha. Kameraman Václav Vích nás po ní svezl spolu s Emilkou Šefelínovou a Emanem Habáskem (v podání Jiřiny Štěpničkové a Emana Fialy) ve filmu režiséra Svatopluka Innemanna Muži v offsidu (AB 1931). Během divoké jízdy lze zahlédnout, kolik volného prostoru tehdy kolem Edenu ještě bylo. Film, který, žel, hodně zaostává za skvělou literární předlohou Karla Poláčka (1931), protáhne nuselsko-žižkovský pár i dalšími atrakcemi, projdou po pohyblivém pásu i rotujícím válcem, udrží se nejdéle z přítomných na čertově kole, zahrají si mechanický fotbal. V Edenu nechyběla žádná z pouťových atrakcí, vyrostl tu dlouhý tobogan, kolotoče, houpačky, střelnice, strašidelný zámek, a samozřejmě nechyběly ani výčepy, vinárny, kořalny a stánky s kdečím. Ne všechno bylo stálé, atrakce vznikaly a zanikaly, jiné jen hostovaly, stejně tak varietní a cirkusová představení.
eden-page-0Ráj lidové zábavy amerického střihu brzy nabral špatnou pověst. Postarali se o to nejen vojáci z blízkých vozatajských a pěchotních kasáren a obyvatelé téměř přilehlých nouzových kolonií, ale i jistá pokleslost nabízených povyražení. Za hospodářské krize nabral úpadek rychlé tempo. V roce 1935 se bourala horská dráha, postupně zanikaly další atrakce, za okupace se likvidace zrychlila a v roce 1946 již jen živořící zábavní park definitivně uzavřelo rozhodnutí hygienika. Nezachovalo se nic. Kde přesně Eden byl? Zhruba řečeno tam, kde dnes jeho jméno užívá nákupní centrum, poskytující současnou lidovou zábavu zvanou shopping, a aréna, poskytující především lidovou zábavu tradiční, zvanou fotbal. Přesnější polohu lze vyčíst z připojeného detailu plánu Prahy z roku 1938. Levou šipkou jsem označil bránu, pravou tančírnu Colosseum. Pozor ale, prosím, struktura, která je kolem zakreslena, je struktura tehdy jen předpokládaná, daná zastavovacím plánem. Vše dopadlo dosti odlišně. Polohu Edenu může přiblížit také historická pohlednice se snímkem pořízeným z trati ležící mezi Edenem a Bohdalcem zřejmě v roce 1922, neboť ještě nestojí horská dráha. Orientaci mohou napomoci vozatajská kasárna na Míčánkách v pozadí. Následuje pohled směrem ke Colosseu a dobový reklamní plakát.
(Zdroje reprodukcí: MAHEL, Ivo. Nádraží a železniční tratě: 3. díl. Praha – Litomyšl: Paseka – Schola ludus-Pragensia, 2014. – KAPLAN, Jan – NOSARZEWSKA, Krystyna. Praha – Prag – Prague. Köln: Könemann, 1997. U zbytku se musím nerad schovat za oblíbenou sprosťárnu archiv autora. Opravdu to tam bylo, ale odkud jsem to postahoval, už opravdu nevím.)

V ÚTERÝ 25. ŘÍJNA 2016 SE SEJDEME V OBVYKLÝCH 14.00 PŘED NÁDRAŽÍM PRAHA-VRŠOVICE (TRAMVAJ Č. 6, 7, 24, AUTOBUS Č. 193, ZASTÁVKA NÁDRAŽÍ VRŠOVICE). TĚŠÍM SE NA VÁS.

vrs0031556276_199508773585098_1892695830_o

 

vrs001vrs002

Uložit

Uložit

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: