Czumalova nástěnka

30 května, 2017

OTAKAR NOVOTNÝ: NÁVRH SOKOLOVNY V HOLICÍCH

Filed under: K EXKURZI UK & UK 26.-28. 5. 2017 — V. Cz. @ 6:36 pm

Otakar Novotný odevzdal na prahu podzimu roku 1908 výboru holického Sokola projekt areálu, koncipovaného jako „svatyně těla i duše“. Kromě tělocvičny měl zahrnovat i sál pro přednášky a divadelní představení a budovu lázní. Ta je při vstupu z ulice průčelní, s ní spojené hmoty menší tělocvičny vlevo a většího přednáškového sálu vpravo vytvářejí čestný dvůr s dvojicí lip. Ze hmoty tělocvičny oble vybíhá směrem k ulici výborovna, k sálu s dvojicemi šatem pro návštěvníky při vestibulu a pro herce při jevišti a se skladem rekvizit a dekorací přiléhá z opačné strany malý byt hlídače. Půlkruhový závěr bazilikálně uspořádané tělocvičny obíhá sloupový peristyl, jeho přímá ramena vymezují letní sokolské cvičiště v plné hloubce areálu. K jeho otevřené straně přiléhá tenisový kurt, za ním následuje fotbalové hřiště.
Návrh přinesl II. ročník (1909-1910) revue Styl v monografii Monumentální architektura 1908 – 1910 spolu s Plečnikovými studiemi kostelů v Trsatu a ve Vídni, dvěma Gočárovými díly, návrhem Lutherova ústavu v Hradci Králové a kostela evangelické reformované církve v Lounech, Novotného návrhem podmokelského kostela, Kotěrovým návrhem muzea v Hradci Králové, jeho studií hotelu v Opatii, Chocholovou úpravou velké zasedací síně Staroměstské radnice a Janákovým mostem, který se po postavení bude jmenovat Hlávkův.
Do roku 1913 byla v Holicích postavena jen tělocvična a dál stavba sokolského areálu nepokračovala. Také v Rakovníku se o rok dříve nepostavila ani polovina sokolovny, navržené Otakarem Novotným s důstojným spartánským výrazem podobným holické sokolovně, ale se sevřenějším dispozičním řešením.

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: