Czumalova nástěnka

Únor 24, 2018

U3V FSv ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 27. ÚNORA 2018

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 8:54 pm

KUS ŽIŽKOVA PŘED ŽIŽKOVEM
Zkusmo jsem ořízl a slepil dvě karty indikačních skic stabilního katastru z let 1840-1842, abych vám ukázal část Žižkova, kde jsme se pohybovali při minulých přednáškách a ještě se pohybovat budeme při jedné až dvou příštích. Indikační skici byly instrumentem třetí fáze prací na stabilním katastru, která ověřovala a zpřesňovala mapy získané polními náčrty a měřením a umožnila jim dát definitivní podobu. Pracovalo se s kartami praktického formátu 25,5 × 33 cm (měřítko 1:2880). Území dnešní Prahu pokrývá 1813 karet. Cenný pramen, který uchovává Národní archiv (s výjimkou indikačních skic historických pražských měst, ty se nedochovaly),  máme od roku 2005 k dispozici díky Barboře a Markovi Lašťovkovým, kteří je zpracovali do podoby knižního plánu Prahy, vydaného Archivem hlavního města Prahy a spolkem pro nekomerční vydávání odborné literatury Scriptorium.
Základní orientaci poskytují kostely. Napravo od jádra vsi Olšany se dvorcem stojí jižně od hráze rybníka kostel sv. Rocha, sv. Šebestiána a sv. Rosálie, označený Aller Heiligen, Všech svatých. Kolem se rozkládá I. olšanský hřbitov, níže hřbitov II., III. a IV., neodlišené od polí barvou, jen značkou. Na západ odtud pak vidíme kostel Povýšení sv. Kříže, označený St. Crucis. Tmavě zelená plocha přísluší podle Předpisu pro označování katastrálních plánů, součásti instrukce z 28. března 1824 (jeho reprodukce s českým překladem byla přiložena k dalšímu cennému počinu Barbory a Marka Lašťovkových, Plánu Prahy a Vyšehradu na základě mapování stabilního katastru (1856). Praha: Archiv hl. m. Prahy – Scriptorium, 2008), zahradě a značky, lépe čitelné na detailu dole, ji specifikují jako zahradu ovocnou. Jako vlastník sousedního pole se tu uvádí kostel sv. Jindřicha, patrný je tedy rozsah původního novoměstského morového hřbitova. Světlejší zelená sousedící plochy odpovídá podle předpisu loukám a pastvinám, značky trojúhelníčků ji ovšem určují jako židovský hřbitov a jako vlastník je uvedena pražská židovská obec. Celou plochu hřbitova obíhá zeď, k ní vlevo přiléhá lazaret přeměněný na obřadní budovu (č. 13) s malým pozemkem, rovněž ohrazeným zděnou konstrukcí, a blízko jihozápadního kouta hřbitova stojí další nevelká budova. Trasu cesty, procházející podél jižní zdi hřbitova, sleduje dnešní Ondříčkova ulice, silnice dole na výřezu je dnešní Vinohradská.
Mínil jsem to jako úvod k úterní přednášce, ale stává se z toho, žel, náhradní domácí úkol:

V ÚTERÝ 27. ÚNORA 2018 SE PŘEDNÁŠKY PRO NEMOC NEKONAJÍ.

Mrzí mě to, jako vždy jsem se na vás velmi těšil. Utěšuji se tím, že se nemusím bát, abych vám v mrazivém počasí nezpůsobil něco takového, co teď vyřadilo z provozu mne. Doufám, že to minulá přednáška přivodila jen mně (tedy je-li to tím). Slibuji, že výpadek v teplejších dnech nahradím obvyklým soustavným přetahováním.

Reklamy

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: