Czumalova nástěnka

10 března, 2018

VZPOMÍNKA NA MDŽ (KŘÍŽKOVÝM STEHEM)

Filed under: Z MÉHO ŽIVOTA — V. Cz. @ 10:34 am

Věnováno ing. M. Zemanovi

Často mě dění na domácí scéně nutí myslet na to, co tak pronikavě odhalil Václav Havel: Výročí u nás nahrazují dějiny. Už tolik nevyrábíme nástěnky, nemusíme na slavnostní aktivy, ani nezdobíme okna k povinným výročím, média veřejné služby se ale poctivě starají, abychom nezapomínali ani na výročí, na něž lépe zapomenout, a z neutuchající potřeby mít čas strukturován Dny něčeho čile kořistí marketingoví odborníci. Výročí dávají zvláštní příchuť i aktuálním událostem. Dvakrát jsem zneklidněn přihlížel Vítěznému únoru Václava Klause. Naštěstí ani jednou netrefil přesně, poprvé byl zvolen prezidentem (mimochodem hlasy komunistů) 28. února 2003, podruhé 15. února 2008. Těsně minul den, o němž se chystám psát, do úřadu nastupoval 7. března, v den, kdy se narodil Tomáš Garrigue Masaryk (au!). Klausův dědic a následovník (minimálně v oboru neprezidentské malichernosti a pomstychtivosti opravdu, ale opravdu důstojný) přinesl svým nástupem do úřadu dárek k jejich svátku všem ženám jak poprvé, v roce 2013, tak tento čtvrtek.

Protože mám s oběma posledně zmíněnými společnou nepotlačitelnou potřebu při každé příležitosti poučovat (jen jejich puzení žactvo neustále peskovat snad naštěstí nesdílím), připomínám, že Mezinárodní den žen není výmysl z dob budování socialismu, jak si myslí (či spíše jak nemyslí) řada současníků, ale slaví se od roku 1909, u nás od roku 1911. Připomíná nejen stávku newyorských švadlen v roce 1908, souvisí s bojem za rovná práva žen, především právo volební. Datum svátku stabilizoval podstatný bod ruské únorové revoluce a ženské emancipace. Svátek není mrtvý jako není mrtvý jeho smysl, zdaleka ještě není dobojováno. Stranou jej u nás neodsunulo ani tak jeho formální slavení za časů minulých, jako primitivní antikomunismus časů následujících. Však oni ho spojení hokynáři všech zemí opráší, jen co do dna vytěží importovaný umělý svátek sv. Valentina.

Myslel jsem ve čtvrtek na MDŽ, abych nemusel myslet na inauguraci Miloše Ovaroviče Kremelského, na to, co se k nám, dolním deseti miliónům, snese z inauguračního projevu, a co k jeho trapnosti ještě přidají ti, kdo se k němu budou několik dní vyjadřovat. Asi se k tomu přidal i aktuálně diskutovaný nápad na znovuzavedení pracovní výchovy do škol. Náhle se s nečekanou intenzitou vynořila vzpomínka: Nevím už, zda to byla třída třetí či čtvrtá, ale bez ohledu na pohlaví jsme si museli do školy přinést kanavu a vyšívací bavlnky a v příslušných hodinách vytvářet nejprve dekorativním obrubováním a poté křížkovým vyšíváním liter M, D a Ž našim maminkám dárek jménem dečka. Moc mi to nešlo, ale u D už jsem se chytil, i jehlou se zraňoval v delších intervalech a když konečně zvonilo, načínal jsem úspěšně Ž. Soudružka učitelka ale při závěrečné kontrole zjistila, že jsem si dárkovou dečku písmenem D a fragmentem Ž pevně přivyšil k zánovním kalhotám. Při našem oddělování jednoznačně stranila konfekčním kalhotám před individuálním uměleckým projevem (doba už byla taková) a maminka si nakonec dárek dovyšila sama, abych neměl ve škole průšvih. Stejně měl, souška nevěřila, maminka byla vyšívačka příliš dobrá. Další rok jsem to napravil, k MDŽ maminka dostala šperkovnici sešitou z pohlednic týmž obrubovacím stehem a opravdu v ní těch svých pár kousků bižuterie po většinu života uchovávala. Nevím, co všechno to s mou duší udělalo, ale oženil jsem se s textilní výtvarnicí vzdělanou v oboru výšivky, ručního tkaní, paličkované a šité krajky. Nepočítám-li pár knoflíků na vojně, ke kalhotám jsem si už nikdy nic nepřišil.

Uložit

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: