Czumalova nástěnka

24 února, 2019

U3V FSv ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 26. ÚNORA 2019

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 11:02 am

ČTENÍ NA CESTU NA PROSEK

Lhal bych vám (což zásadně nedělám), kdybych tvrdil, že už mi je dobře. Přeci jen se ale stav mění nadějně a spoléhám na dva zbývající dny, kdy stejně jako včera nikam nemusím. Opakuji tedy pokus pozvat vás na první přednášku o Proseku. A když už opakuji, opakuji se i v čtení na cestu. Ne doslovně, jen nabízím legendu, kterou jste před týdnem četli v převyprávění Karla Vladislava Zapa, v autentické podobě z Kroniky české Václava Hájka z Libočan. Kapitolu věnovanou roku 970 cituji z nové edice Jana Linky (Praha: Academia, 2013, s. 223-224). Půdorys proseckého kostela sv. Václava reprodukuji z klasického díla Anežky Merhautové Raně středověká architektura v Čechách (Praha: Academia, 1971, s. 263). Z Kroniky české tu necituji poprvé, Václav Hájek z Libočan nás už na některá posvátná místa provázel, a také svůj vztah k jeho dílu jsem tu už měl příležitost objasnit.

Léta devítistého sedmdesátého
Kníže Boleslav času letního pojav některé své služebníky, obrátil se s nimi do Boleslavi z příčiny náboženství, aby místo to, kdež svatá krev strejce jeho vylita byla, navštívil. A když tam přijel, plakal s velikým náboženstvím, žádaje od Pána Boha milostivého spravování a svým hříchům odpuštění. Po vykonání svého náboženství vsed na kůň, zase se do Prahy navracoval, a když přijel na to místo, kdež jsou někdy vezouce tělo svatého Vácslava odpočívali, veliká naň přišla dřímota. I řekl služebníkům svým, Krotislavovi a Jarobojovi: „Víte-li kudy bližší cestu ku Praze, tudy se obraťte a pospěšte, neb mě sen velmi obtěžuje.“ I řekl Jaroboj: „Vímť já stezku v lese prosekanou, jenž slove Prosík, kudyž mají obyčej toliko pěší choditi. Ta nás velmi brzo na Libenského dvora louky přivede a odtuď do Poříčan nedaleko jest.“
            I pospíšili jsou velmi pilně tím lesem, knížeti (aby nespal) kratochvilné věci rozprávějíce. Když se pak měli dolův s vrchu spustiti, řekl kníže: „Již se nemohu snu obrániti, neb jsem od něho přemožen.“ A ssed s koně, na zemi se posadil a služebníci své koně svázavše, své pláště jemu prostřevše, aby snu povolil a odpočinul připravili a sami také odtuď nedaleko se položili a zesnuli. I spal jest kníže málo více než jednu hodinu a procítiv, řekl svým služebníkům: „Ó jak jsem měl sen velmi rozkošný! Neb strejc můj Pána Boha milostivého mně dnes na tomto místě učinil. Mámť i já slušnou jemu učiniti odplatu na místě tomto bez meškání. Protož kámen veliký vezměte a na tomto místě položte a kříže svatého znamení na něm mým pobočním nožem učiňte.“ A s tím vsedavše na koně, k Praze se brali.
            Čtvrtého dne Boleslav pojav kameníky a zedníky z Prahy, vedl je na to místo a tu kázal kostel postaviti. I založil jest první kámen toho kostela on sám kníže svou vlastní rukou třináctý den června měsíce a dokonán jest den sedmnáctý měsíce září a posvěcen od biskupa Vojtěcha k poctivosti Pánu Bohu a ve jméno svatého Václava, a to při přítomnosti knížete Boleslava a mnoho jiných dobrých křesťanův. A to posvěcování stalo se v neděli první den října měsíce.

V ÚTERÝ 26. ÚNORA 2019 SE SEJDEME V OBVYKLÝCH 12.00 A 14.00 U VÝSTUPU ZE STANICE METRA C PROSEK NA VYSOČANSKOU (LEVÝ CHODNÍK VE SMĚRU Z CENTRA, POBLÍŽ ZASTÁVKY AUTOBUSŮ Č. 151, 152, 177, 183, 911, 913). TĚŠÍM SE NA VÁS, STÝSKALO SE MI O TÝDEN DÉLE.

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: