Czumalova nástěnka

30 září, 2019

U3V FSv ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 1. ŘÍJNA 2019

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 12:47 pm

DVA OBRÁZKY NA CESTU KE KOSTELU SV. BARTOLOMĚJE V KYJÍCH

Detail indikační skici stabilního katastru z počátku 40. let 19. století ukazuje část vesnice Kyje (na skice německy Keeg) a osadu Aloisov (Aloisdorf) na druhém břehu Kyjského rybníka (Keegskey).

Na druhém obrázku je půdorys nejcennější kyjské památky, románského kostela sv. Bartoloměje. Nápis na zdi kostela, který byl objeven v roce 1781, určuje jako zakladatele a stavebníka pražského biskupa Jana, nejspíše Jana II. To poskytuje u románských památek nezvykle přesnou dataci mezi 1227 a 1236, kterou nekoriguje ani stylová analýza. Pramenně je kostel zmiňován poprvé až k roku 1306. Úroveň stavby a některých kamenických detailů vysvětluje postavení stavebníka. Za mimořádnou míru dochování vděčíme důvodům podobně přirozeným: Kapacita kostela po staletí postačovala nevelké a nebohaté vsi. Jen poté, co se roku 1570 stal filiálním kostelem chrámu sv. Jindřicha na Novém Městě pražském, upravoval se jeho presbytář a přistavěla nová sakristie. Ta vyřadila původní hlavní vchod v severní stěně a místo něho byl v západním průčelí proražen nový. Po obnově samostatné fary v roce 1754 následovaly další drobnější úpravy. Největší změny přinesly rekonstrukční práce v letech 1859-1864: Dřevěné horní patro věže bylo sneseno a nově vyzděno do větší výšky, přestavěla se sakristie a předsíň. Větší opravy pak proběhly v roce 1931 a v letech 1973-1989.

V ÚTERÝ 1. ŘÍJNA 2019 SE SEJDEME VE 12:00 A VE 14:00 OPĚT U VÝSTUPU ZE STANICE METRA B HLOUBĚTÍN NA STRANU STARÉHO HLOUBĚTÍNA. TĚŠÍM SE NA VÁS.

 

 

 

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: